خواب عمیق بازارآهن

با وجود تغییرات کم و رو به زیاد قیمت ارز و رسیدن قیمت دلار به رقم ۲۴ هزار و ۲۳۰ تومان در ساعاتی از روز، بازار آهن هنوز در خواب عمیقی به سر می برد. جریان حاکم بر بازار نشان دهنده آن است که مشتری در بازار وجود ندارد و عدم درخواست مصرفی و همچنین درخواست سرمایه ای بیشتر از قبل دیده می شود، البته لازم به گفتن است که جریان موجود برعکس جریانی است که در بورس کالا شاهد آن هستیم.
روز قبل در خرید و فروش های بورس کالا، با اینکه رشدی بودن نرخ پایه میلگرد اداامه داشت و از طرف دیگر نرخ هایی که در بازار موجود است از بورس کالا ارزان تر می باشد، ولی رقابتی ۰/۲ درصدی برای خرید میلگرد انجام گرفت. به علت رشدی بودن نرخ پایه بسیاری از محصولات در بورس کالا، از عرضه هایی که در این بازار انجام می گیرد استقبال زیادی نمی شود و همین موضوع سبب شده تا در بازار درخواست چشمگیری وجود نداشته باشد، ولی همین عدم درخواست نیز قادر به افت نرخ ها نبوده است.
با این تحلیل ها روز قبل بر طبق نرخ های روزانه ای که از طرف تولیدکنندگان انواع مقاطع اعلام شد شاهد پایداری نرخ میلگرد بودیم، به این گونه که بیشتر شرکت های تولیدکننده این محصول نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کردند. در این میان ولی ۲ شرکت نیز افت ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی را در نرخ محصولات خود اجرا کردند. بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ که از طرف اصول فروش میلگرد اعلام شد، ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و کمترین قیمت ۱۵ هزار و ۱۵۰ تومان بود.
پایداری نرخ ها در بازار نبشی و ناودانی نیز برقرار بود؛ نرخ نبشی و نرخ ناودانی از طرف فروشندگان این محصولات بدون نوسان اعلام و روانه باز شدند. بازار تیرآهن نیز با پایداری همراه بود؛ نرخ تیرآهن در قسمت کیلویی بدون نوسان اعلام و روانه بازار شد. در قسمت تیرآهن شاخه ای نرخ شاخه های پر فروش با پایداری همراه بودند و در دیگر سایزها رشد ۱۰ الی ۳۰ هزارتومانی نیز به چشم می خورد.
در بازار پروفیل نیز مانند بقیه محصولات بازار آرامی را شاهد بودیم؛ به روشی که نرخ پروفیل از طرف بیشتر فروشندگان این محصول بدون نوسان اعلام شد و در بین پایداری نرخ ها یک شرکت به افت ۳۰۰ تومانی محصولات خود در این حیطه اقدام کرد.
بازار آهن در روزهای انتهای هفته و همچنین منتهی به انتخابات راه پایداری را در پیش گرفته است تا پس از مشخص شدن تکلیف بسیاری از عوامل اثر بر بازار که در اخبار گذشته نیز به آن اشاره شده است، شرایط این بازار نیز مشخص شود.
برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی تیرآهن پروفیل


منتشر شده در شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۴۱