خودداری از اعلام نرخ در بازار آهن

بازار آهن

در صورتی که آگهی اعلام قبولی شکست در انتخابات از طرف دونالد ترامپ قیمت دلار را با شدت بسیاری روی رینگ کاهشی قرار داده، نرخ مقاطع فولادی نیز در بازار آزاد بسیار ریخته است. 
گویا که سر انجام دونالد ترامپ، شکست در قبولی انتخابات آمریکا را پذیرفته و حاضر شده کارمندان دولتش روند رایج جابه جایی قدرت را شروع کنند. گرچه که او همچنان هم اعتقاد دارد که در انتخابات آمریکا تقلب انجام شده و به همین علت، حاضر به تبریک گفتن به جو بایدن نشده است، اما به اجبار کوتاه آمده و وزیرای او نیز حاضر به جابه جایی اطلاعات لازم به دولت بعدی آمریکا شده‌اند. 
ولی قیمت دلار در بازار آزاد ایران نیز متاثر از این تلاطم ها با سرعت بسیاری روی ریل کاهشی قرار گرفته است و آخرین رصد نرخ ها نشان می‌دهد که نرخ دلار نقدی در مقایسه به دیروز ۶۵۰ تومان کمتر شده و به قیمت ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. البته دقت به این نکته مهم است که  قیمت دلار در بازار آزاد به کف ۲۴ هزار و ۹۰ تومان نیز رسیده بود و بعضی دور اندیشی ها از این روایت دارد که باورنکردنی نیست که تب افت دلار خیلی زود کاهش یابد. 
از قضا وجود همین دور اندیشی ها نیز سبب شده است که اخیرا بسیاری از نوردکاران فولادی به ویژه تولیدکنندگان انواع نبشی و ناودانی و بعضی محصولات حیطه لوله و پروفیل از اعلام نرخ روزانه دوری کنند و منتظر بمانند تا سرعت ریزش قیمت ها در روزهای آتی تکلیف معین تری پیدا کند.
در این بین ولی با وجود اعلام نشدن بعضی قیمت ها از طرف نوردکاران و پروفیل‌کاران، فضای کلی بازار بسیار افتی بود و گویا افزون بر موج سقوط دلار، ادامه کسادی خرید و فروش‌ها بر اثر محدودیت‌های کرونایی اعمال‌شده و البته توقع برای کاهش هرچه بیشتر قیمت ها در روزهای آتی که قرار است بایدن در آمریکا بر سر کار بیاید و رزم‌حسینی در ایران روش نامه جهانگیری و نهاوندیان را اجرا کند، کم و بیش ماشین نرخ محصولات فولادی را در راه کاهش  قرار داده واعلام قبولی شکست از طرف ترامپ شدت حرکت این ماشین را بیشتر کرده است.
برچسبها:لوله  پروفیل  نبشی  ناودانی


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۳