درخشندگی در ذوب آهن و خراسان

در بین تغییرات بسیار بازار آهن و بحران های به وجود آمده از آن، شرکت فولاد خراسان با مدت معنی دار از دیگر فولاد سازان کشور توانست افزایش ۹۲ درصدی حاشیه سود خالص را برای ۶ ماه ابتدای سال جاری به ثبت برساند. به گفته مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان»، اضافه بر کسب بیشترین سود خالص در میان شرکت‌های فولادی، حاشیه سود خالص این شرکت (که در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ تقریبا ۱۸ درصد بوده)، در شش ماه دوم سال جاری با افزایش ۹۲ درصدی به تقریبا ۳۵درصد رسید. این در صورتی است که حاشیه سود ناخالص این شرکت در شش ماه ابتذای سال ۱۳۹۹ تقریبا ۹۱درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل «فولاد خراسان» افزایش قابل اهمیت رویکرد این شرکت را از لحاظ سودآوری و نسبت‌های عملکردی در شش ماه سال جاری در مقایسه به زمان شبیه سال گذشته، پیامد مدیریت بازاریابی و فروش محصولات از یک جهت و مدیریت قیمت تمام شده ی محصولات تولیدی دانست که سبب رشد حاشیه سود خالص و ناخالص شده و سودآوری، بهره جویی و بازدهی سرمایه را برای فولاد خراسان به دنبال داشته است. کاری که عمده ای از تولید کنندگان در این بی نظمی بازار از آن نا آگاه شدند.
بر طبق گزارش های گفته از بازار بورس، درآمد فولاد خراسان از فروش محصولات خود در بورس کالا  نزدیک به ۲.۵ برابر شده و از۶ هزار و ۲۵۴ میلیارد ریال برای شش ماه ابتدایی سال قبل به بیشتر از ۲۱هزار و۵۰۰ میلیارد ریال در نیمه امسال رسیده است. همچنین حجم خرید و فروش های فولاد خراسان در میدان صنعتی بورس کالا، در شش ماه نخست سال به عدد ۲۸۶هزار و ۳۱۶ تن رسیده که این عدد در زمان شبیه سال قبل ۱۶۱هزار و ۸۶۴ تن بوده است.
ازطرف دیگر بازرسی شرایط فولاد ساز بزرگ دیگری مانند ذوب آهن اصفهان نیز بی اهمیت نیست چراکه آن هم توانسته در بین بی نظمی نرخ ها و تغییرات بازارآهن راه افزایش و پیشرفت خود را صاف تر کند وروزهای خوبی را برای ذوب آهن اصفهان  رقم زند. بنابراین ذوب آهن اصفهان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در پی عقد تفاهمنامه ای فروش ۹۰ هزار تن ریل را امضا کردند که به عنوان افشای اطلاعات با اهمیت در کدال ثبت شد.
در طول این تفاهمنامه‌ ۹۰ هزار تن ریل E۱۶۰ با گریدR۲۶۰ بر طبق آخرین ویرایش استاندارد EN۱۳۶۷۴-۱ از تولیدات ذوب آهن اصفهان، از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای راه آهن چابهار-زاهدان به گونه چند مرحله‌ای و با سازگاری طرفین درباره تناژ، زمان عرضه و کشف قیمت در بورس کالا خریداری می‌شود. قابل ذکر است عملیات ریل‌گذاری راه آهن چابهار – زاهدان با استفاده از ریل تولید شده در ذوب آهن اصفهان در طول مراسمی تیر ماه سال جاری با حضورمحمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی شروع به کار کرد.


منتشر شده در شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۵۸