درماندگی بورس در متعادل کردن نرخ های بازار آهن

بازار بورس

بر طبق بررسی های بخش خبر آهن آپ، همواره شمارش برعکس برای کاهش و یا متعادل سازی نرخ ها با دقت به توزیع 47 هزار تن شمش در بازار بورس کالا هست. در سال‌های قبل هم اینگونه  طرحی برای شرکت‌های فولادی در بازار بورس کالا بود. براساس این طرح، یک توزیع ویژه برای بعضی از این شرکت‌ها مشخص می‌شد. به خاطر متعهد نبودن  این شرکت‌ها به مجوزهای فرستاده شده، از روش های گوناگون به صورت کلامی و کتبی گوشزدهایی به آن‌ها داده می‌شد تا بلکه با دقت به این یادآوری ها سطح توزیع را مراعات کنند. در هر حال شرکت‌های فولادی به مراعات این موضوع  تاکنون موفق نشده‌اند.

بدنبال مراعات نکردن  سطح توزیع، بازار تشنه فرآورده های فولادی گوناگون مانند ورق فولادی، میلگرد و ... شده که همین موضوع سبب افزایش بی نهایت  نرخ ها  در بازار آهن شده‌است.

در ادامه  همین موضوع با حضور آقای اسماعیلی معاون امور معدنی وزارت صنعت ،معدن و تجارت و تولیدکنندگان شمش جلساتی تشکیل شد. در مدت این جلسات بیان شد که ملزم است که در بازار بورس کالا حجم سطح توزیع مشخص شود. اگر این موضوع گفته نشود، موضوع به مرجع های بالاتر یعنی دستگاه قضایی و موسسه حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان فرستاده خواهد شد.

بعد از تشکیل این جلسات به شرکت‌های فولادی نامه‌ای ارسال  شد که در متن این نامه بیان شده  که در روز 28 بهمن‌‌ماه باید یک سوم از حجم بدهکاری و سطح توزیع خود را به بازار بورس کالا اختصاص دهند. بعلاوه ، آنان باید ضمانت  دهند که از حالا تاآخرهای سال هم موضوع سطح توزیع را رعایت کنند.

همچنین مدیر کل دفتر صنایع معدنی بیان  کرد که در روز یکشنبه ( 27 بهمن) نزدیک  47 هزار تن در بازار بورس کالا توزیع شده‌است. دیروز هم براساس آن چیزی که مشخص شد باز هم توزیع صورت گرفت . به همین صورت ، توقع می‌رود در روزهای آینده نرخ ها در بازار آهن متعادل شوند و رویه رو به کاهشی را دردنبال کنند . امید داریم که دیگر این افزایش نرخ غیرمعقول در بازار آهن اتفاق نیفتد .وی در مورد  گفته ی شرکت‌های فولادی مبنی بر سرد شدن هوا که یاعث کم شدن فشار گاز و خاموش  کردن دستگاههایشان شده و تولیدشان افت کرده، بیان کرد که این صحبت ها فقط عذر نابه جا می‌باشد. شرکت‌های ذکر شده زمانی که هوا هنوز سرد نشده بود، کف توزیع را انجام نمی‌دادند. در حالی که اگر آن‌ها در دو ماه گذشته که زیاد شدن نرخ ها را نظاره کردیم ، کف عرضه‌شان را مراعات می‌کردند، صحبشان قابل قبول بود.

 

برچسبها:آهن آپ ورق فولادی میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۴۴