دست به کار شدن مجلس برای اعتدال بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، در  وضعیتی که توانایی بازبینی شیوه نامه دستوری وزارت صمت برای مدیریت بازار خیلی بالاست، لزوم برای عرضه تمام چرخه فولاد در بورس کالا از طرف دولت و مجلس پیگیری شده است. این به این معنا است که تلاش ها برای مدیریت بازار فولاد بر طبق سیستم مقابله عرضه و درخواست جدی است و با دقت به تجربیات، مکانی بهتر از بورس کالا را نمی شود برای آن در نظر گرفت. از سویی چرخه فولاد از مواد معدنی همانند سنگ آهن و زغال سنگ شروع شده و تا کالای نهایی ادامه خواهد داشت و از طرف دیگر توانایی داد و ستد گاز طبیعی در بورس انرژی هم به شکل نظری وجود دارد، همانگونه هم اکنون در این بازار، برق به شکل فیزیکی در حال  می باشد. ولی می یلیست به این نکته هم دقت کرد که این چرخه برای کامل شدن، به حلقه های مفقوده بسیاری وابستگی دارد که از جمله حلقه های مفقوده می شود  به خرید و فروش حراج باز در بورس کالا برای داد وستد سنگ آهن اشاره کرد که درمدت هفته گذشته شروع به کار کرد.
همه موردهایی بیان شده به این معنی است که چرخه صنعت فولاد که مدت ها است در خرید و فروش و قیمت گذاری ها از آزادی عمل برخوردار بوده است می شود از این ویژگی ها استفاده حداکثری را داشته باشد آن هم با دقت به شرایطی که خرید و فروش در بورس کالا برگرفته از قابل قبول بودن روندها در بازار می باشد.
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس بر این باور است که به دلیل عرضه بحشی از تولید فولاد کشور در خارج از بورس کالا در  مدت ماه های اخیر، امکان دلالی بعضی افراد در بازار فولاد محیا شد که طرح مجلس برای اعتدال این بازار، عرضه کل فولاد در بورس و راحتی در صادرات اضافی فولاد احتیاج داخل می باشد. کمال علیپور خنکداری در صحبت با خبرنگاران بیان کرد: با اینکه جریان تولید فولاد در کشور از وضعیت  خوبی بهره مند است ولی به دلیل روشن نبودن بخش هایی از بازار، شرایط بازار فرآورده های چرخه فولاد سبب شد بعضا بعضی شرکت ها از وضعیت موجود سوء استفاده کنند.
این نماینده مجلس در ارتباط با راه کار مجلس برای اعتدال بخشی بازار فولاد اعلام کرد: راحتی در وضعیت صادرات مازاد داخل و همینطور عرضه همه فولاد تولیدی در بورس کالا، دید کلی و راه کار مجلس برای اعتدال بخشی بازار فولاد می باشد. بر طبق گفته علیپور خنکداری، شروع به عرضه کامل فولاد در بورس کالا به معنی حکم فرماشدن شفافیت و امکان کنترل در تمام بازار می باشد که همین شروع از خیلی از بی نظمی ها خودداری به عمل می آورد.
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه در ارتباط با عرضه نشدن فرآورده های برخی شرکت های خصوصی در بورس کالا اعلام کرد: برای همه شرکت ها شامل دولتی و حتی خصوصی این شفافیت باید مراعات شود و با ورود تمام چرخه فولاد به بورس کالا، بر کارکرد این دسته شرکت ها هم نظارت دقیقی صورت خواهد گرفت. وی در آخر گفت: بعضی از تولیدکنندگان بر ضرورت صادرات فرآورده ها تاکید دارند که این موضوع مورد تایید است و باید  از تهیه احتیاج داخلی و اطمینان تولیدکنندگان از تهیه مواد اولیه، صادرات به شیوه مطلوب صورت گیرد.
 

برچسب ها :آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۶