دست های پشت پرده بازار آهن


بازرسی پشت پرده های گران شدن ۳۰ درصدی آهن و فولاد در بازار که براساس اعلام نظر کارشناسان بی اندازه بیشتر از نرخ های حقیقی می باشد. درباره با این موضوع رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ادعا داشت که: یکی از عامل های رشد نرخ فولاد پروسه مهندسی شده و چکه چکانی عرضه مواد اولیه به کارخانه‌ها است. البته می توان یکی دیگر از با ارزشترین عامل رشد نرخ در بازار آهن را نوسان و تغییر نرخ دلار دانست البته نباید از جنبه روانی  رشد نرخ ها نیز بی خبر ماند. در کشور ۱۷ میلیون تن تولید شمش و ۱۲ میلیون تن اسلب داریم در صورتی که مصرف کشور بسیار اندک است، اما نکته قابل توجه این است که چرا مواد اولیه به کارخانه‌ها داده نمی‌شود یا در بورس به صورتی اقدام می‌شود که کم بودن مواد اولیه وجود دارد و با نرخها شوخی می‌کنند، بورس مقام مهم و درخشانی خود را از بین برده است در صورتی که قرار بود جایگاه روشن سازی نرخ و عرضه کالا‌ها باشد.
بورس اکنون مقام میانجیگری به خود گرفته و وظیفه مهمی در نرخها دارد و رانت شگفت انگیزی خارج این مسئله پنهان است و اگر به دنبال تصحیحی هستیم باید از قوانین پیروی کنیم و هر کسی به مقام اصلی خود بازگردد. رییس اتحادیه فروشندگان آهن صریح بیان کرد: متاسفانه اکنون بورس و کارخانه‌ها جای توزیع کننده‌ها را گرفتند و کلیت خواه تاخت وتاز میکنند و با دقت به رانتی که دارند بازار را به جهت و طرف گرانی، بی نظمی و بی هدفی می‌برند.
او ادامه داد: اخیر دولت را نیز زیر فشار گذاشتند و برای اینکه شرایط خاموش شود دولت مجبور شد با اقدام این گروه به گونه ای یاری کند و باعث رشد نرخ در بازار آهن و فولاد شده است و کسی هم جوابگو نیست. توزیع آهن و فولاد باید به اتحادیه سپرده شود و توزیع از هر روش دیگر غیر مجاز و ظلم به مصرف کننده و دخالت در کار توزیع کننده است.
 


منتشر شده در سه شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱