دشواری قوانین فولادی

به گزارش آهن آپ ، در مدت سال های اخیر در بازار فرآورده های فولادی نظاره گر بی نظمی های زیادی بوده ایم که آشکار نبودن در حلقه های گوناگون چرخه تولید و توزیع را می بایست یکی از موضوعات اساسی این چرخه دانست. با دقت به اینکه کل فرآورده های طویل فولادی کشور، زیادتر از احتیاج داخلی ارزیابی می شود، پس هرگونه فقدان در این چرخه را نمی توان قابل قبول حساب کرد. ولی حتی با این وجود هم درمدت ماه های قبل با فقدان فرآورده های طویل فولادی و همینطور رشد غیرمعقول نرخ آنها روبرو شده ایم.
برای برطرف کردن مسائل موجود در یکی از جلسات کارگروه ستاد ساماندهی بازار قرار شد که اطلاعات خرید و فروش همه چرخه فولاد از شروع تا فرآورده های نهایی می باییست در سامانه جامع تجارت ثبت شود و به این شکل شرایط این فرآورده ها در حلقه های مختلف معلوم شود. تولیدکنندگان شمش و اسلب فولادی در ابتدا و در شهریور ماه موظف به ثبت اطلاعات خود در سیستم جامع تجارت شدند.
تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی که مصرف کننده شمش هستند هم در دنباله و از آخر مهر ماه، مشمول قانون ثبت اطلاعات در سیستم جامع تجارت شدند. در مرحله بعدی هم همه پرکاران حیطه توزیع و فروش فرآورده های فولادی از اول دی ماه، موظف شدند اطلاعات موجودی اولیه، فروش، صادرات، مصرف و  ورود و خروج به انبار کالاهای ذکرشده را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. لازم به ذکر است که این کارها برای دیگر تولیدکنندگان فرآورده های فولادی هم دوام دارد.
با وجود اینکه چند ماه است که از شروع به کار این الزام به ثبت در سیستم جامع تجارت می گذرد، ولی همچنان همه شرکت ها شروع به ثبت اطلاعات خود نکرده اند و اگر داده تعدادی و گنجایش تولید شرکت ها را مورد بررسی قرار دهیم، با تعداد قابل توجهی از شرکت های تولیدکننده شمش فولاد روبرو می شویم که همچنان آمار خود را در این سیستم  ثبت نکرده اند. هرچند مجموعه هایی که قسمت اصلی گنجایش تولید شمش فولاد کشور را بر عهده دارند، به ثبت نام در این سیستم شروع کرده اند، چراکه نزدیک ۸۰ درصد شمش تولیدی کشور فقط از طرف ۲۰ درصد شرکت های پرکار در این صنعت تولید می شود.
در صورتی که مجموعه ای شروع به ثبت اطلاعات خود در سیستم جامع تجارت نکند، بر طبق مصوبه تازه ای که ستاد اقتصادی دولت ابلاغ کرده، تاکید شده است که مواد اولیه در اختیار آن گروه قرار نگیرد. با وجود اینکه همچنان جزئیات این مصوبه در حال بررسی است ولی می شود امیدوار بود که با انجام این سخت گیری ها نظاره گر عملی شدن این قانون ها باشیم، چراکه تا وقتی که الزامات عملی لازم پیش گویی نشود، نمی شود به عملی شدن آن امیدوار بود.
همانطور که اشاره شد در مصوبه ای که دولت برای ساماندهی بازار آن را ابلاغ کرده است بر این مسئله که سهمیه مواد اولیه به بخش هایی که اطلاعات خود را در سیسستم جامع تجارت ثبت نکنند اختصاص داده نشود، تاکید شده است. هرچند به مرحله عملی شدن  این بند از مصوبه در عمل با پیچیدگی همراه است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این میان در این حیطه ملاحظاتی دارد، در نتیجه این مصوبه با حساسیت مخصوصی عملی می شود. از دیگر علل عملی نشدن اینگونه مصوبات، می شود به قوی نبودن این مصوبات اشاره کرد. ولی این مصوبه هم اکنون برای عملی شدن ازجانب دولت و معاونت اقتصادی رئیس جمهور مورد توجه قرار گرفته است.در نتیجه می شود به عملی شدن مصوبه ذکر شده امیدوار بود.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱