دشواری های اعتدال در بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، بهره‌بری از سازوکار بورس کالا در متعادل سازی بازارها برترین روش برای اقتصاد کشور است، ولی اینکه عرضه فرآورده ها کم می شود یا اینکه درخواست کنندگان خرید حقیقی نیستند، ارتباطی به بستر خرید و فروش یعنی بورس کالا ندارد.
بدین جهت دولت می بایست از عرضه کالاها در بورس کالا به خصوص فولاد پشتیبانی کند و در طرف مقابل سیاست گذاران بازار فولاد باید در حقیقی سازی درخواست ورودی به بورس که از راه سامانه بهین یاب وزارت صمت تشکیل می شود ، تمرکز داشته باشد.
به گقته متخصصان دولت می بایست بتواند با قرار دادن درست عرضه و درخواست، بازار را به برترین شکل مدیریت کند، نباید انگیزه ورود تولید کنندگان به بورس کالا را کم کرد و اجازه داد دخالت های امری سد عرضه شرکت های بزرگ فولادی کشور که سال‌ها در بورس کالا حضور دارند، شوند.
عرضه فولاد در بورس کالا سبب شده است نرخ ها بر طبق عرضه و درخواست مشخص شود و خرید و فروش به شکل آشکار صورت بگیرد ؛ در این بین به طور حتمی اگر فولاد یا دیگر کالاهای استراتژیک کشور در بورس کالا خرید و فروش نشود، نظاره گر رانت، فساد و دلال بازی در صنعت فولاد خواهیم بود و این مسئله ضربات جبران ناپذیری را به بازار این کالاها وارد خواهد کرد.
اکنون می بایست از تمام ابزارهای موجود برای راهنمایی نقدینگی به طرف تولید استفاده شود، می بایست نقدینگی جمع آوری و به طرف تولیدبرود به غیر از این چاره ای برای رها شدن از وضعیت کنونی وجود ندارد و در این جهت بورس کالا قادر است نقش مطلوبی در حیطه بازارهای کالایی داشته باشد زیرا سازوکار این بورس ضمن شفافیت نرخی به ارشاد نقدینگی به طرف زنجیره تولید کمک می کند.
بودن همزمان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در بورس کالا و نظارت بر حجم عرضه ها و ورود خریداران،می‌تواند در آخر سال کنونی، جهش تولید را تحقق ببخشد.

برچسبها: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲