دلالی بازدارنده کاهش نرخ آهن

بازارآهن

درصنایع فولاد علت هایی باعث غیر حقیقی شدن عرضه و درخواست ، نرخ ها و آشفتگی ها در این بازار شده است که می توان به دلالی و رانت اشاره کرد که با دقت به صحبت های پرکاران بازار فولاد این بی نظمی ها در بازار فولاد و آهن با وجود عرضه تمامی تولیدات زنجیره فولاد در بورس رفع خواهد شد.
با دقت به شرایط زنجیره تولید آهن و میلگرد در کشور، سعید عسگرزاده دبیر کمیته سنگ آهن ایران در این خصوص گفت: از همان اول یعنی زمانی که ماده اولیه باید قدم به قدم و در پروسه مختلف به موادی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شود تا به سهمی از سود کل زنجیره برسد، دچار مسئله هایی هستیم و این موضوعات سرانجام به مسئله هایی که امروزه با آنها روبه رو هستیم تبدیل می‌شوند. همچنین افزود: در هر وهله از پروسه های تولید اگررشد قیمت را داشته باشیم و منفعت برابری را در نظر نگیریم، کل زنجیره با رشد نرخ همراه خواهند بود. 
سعید عسگرزاده، دلالی را به عنوان یکی از مهمترین علت های گرانی در بازار آهن و فولاد عنوان کرد و گفت: این شیوه دلالی تنها در ایران مرسوم است و در کشورهای جهانی مثل آن مشاهده نشده است. در زنجیره تامین تعاریفی وجود دارد که هر یک مقام خود را دارند و در کل کشور ها برای آن ها برنامه ریزی می شود و مدیریت صورت می گیرد ولی در ایران این موضوع رعایت نمی ‌شود.
ولی دبیر انجمن سنگ آهن ایران رانت های موجود در بازار آهن و فولاد را بیش تر از دلالی دانست و گفت: در دنیا واسطه گری و دلالی به کل با ایران فرق دارد و در ایران هیچ کدام از قوانین این کار رعایت نمی‌شود و در بازار آهن و فولاد کشورمان حتی وظیفه های واسطه گری نیز پذیرفته نمی‌شود. او با اصرار بر اهمیت روبه رو شدن با دلال‌ها و رانت خوارها در بازار فولاد و آهن گفت: موقعی که قصد روبه رو شدن با این مسئله را داریم فرقی بین دلالی و بازرگانی قائل نمی شویم. همانگونه که می دانید فعالیت های بازرگانی باعث گردش چرخ های صنعت، افزایش تولید بوده ولی تجارت و دلالی در هر بازاری صدمه های جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور می گذارد. 
رئیس کمیته آهن و فولاد استان تهران در خصوص با رشد نرخ داخلی فولاد با وجود افت قیمت های جهانی گفت : با وجود اینکه در کل جهان قیمت فولاد افت کرده ولی در کشورمان پرکاران حیطه آهن و میلگرد به این مسئله بی دقتی می کنند ولی نکته جالب اینجاست که تا قیمت جهانی جریان افزایشی را پیش می گیرد در پی آن بدون هیچ منطقی آغاز به رشد نرخ فولاد و آهن می کنند. 
حمیدرضا رستگار در ادامه گفت: در حیطه های مختلف برای نرخ گذاری و مدیریت بازار برنامه های تنظیم شده که قسمت های پایین دستی پیروی نمی کنند. در اصل میتوان گفت دستور العمل به صورت حرفه ای تالیف نشده است و از آن پیروی نمی شود. همچنان یکی دیگر از راه‌های مدیریت بازارفولاد، عرضه این محصولات در بورس کالا است، به صورتی که تمام تولیدات زنجیره فولاد در این بازار عرضه شوند.
برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰