دلایل تاثیر گذار بر بازارآهن

یکی دلایل موثر بر بازار آهن و فولاد را می توان قیمت دلار دانست که این روزها با تغییرات زیادی همراه است در هفته قبل نیز شاهد این تغییرات بودیم که در ابتدای هفته با افزایش بسیاری همراه بود اما در ادامه کمی افت کرد و پس از ساعاتی مجددا به جریان رو به افزایش خود برگشت که در مجموع با رشد ۶۲۰ تومانی در مقایسه به روزهای قبل به ۲۴ هزار و ۷۲۰ تومان رسید. ولی در این بین بانک مرکزی قیمت فروش اسکناس دلار صرافی ملی را در عدد ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان پایدار نگه داشت. 
بازار ارز که تا این چند روز درگیر سردرگمی هایی بود با در نظر گرفتن گفته های بایدن در روز یکشنبه  هفته قبل در خصوص اینکه تا رفتارهای خارج از برجام ایران متوقف نشود تحریم های اجرا شده کنسل نخواهد شد، دیگر امیدی به افت بسیار قیمت ارز نیست. البته با نظارت بانک مرکزی تا موقع انتخابات ریاست جمهوری می توان از افزایش بسیار مجدد قیمت ارز خودداری کرد. با دقت به همین مسئله امید زیادی به برگشت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی نیست و در خصوص با رشد قیمت دلار تا کانال ۲۶ هزار تومانی هم میتوان اظهار داشت که کمی دور از انتظار است اما با رخ دادن رویداد های سیاسی بعید هم نیست.
 
ولی یکی دیگر از دلایل موثر بر بازار فولاد و آهن قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالاست، این روزها شاهد افت قیمت محصولات فولادی منطقه CIS بودیم که این نرخ ها حتی کم تر از نرخ های کف بازار است در این حالت امکان محرک ساختن بازار آزاد از طرف بورس کالا وجود ندارد. اکنون آن که دور اندیشی ها برای آینده بازار جهانی فولاد بیانگر آن است که در این بازار حدس  ادامه جریان کاهشی و یا دست کم ثبات نسبی قیمت محصولات فولادی در کل سطح دنیا در هفته های آتی،  وجود دارد.
ولی نرخ های اعلام شده هفته قبل قیمت مقاطع طویل فولادی درعرضه‌های بورس کالا برای این هفته به این گونه است که میلگرد آجدار با نرخ پایه ۱۱ هزار و ۷۳۸ تومان با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده اعلام شد. در این حالت وزارت صمت باید با استفاده از ابزارهای مدیریتی خود بازدارنده پخش رانت به علت فاصله زیاد به وجود آمده بین نرخ مقاطع فولادی در بورس کالا و بازار آزاد شود.
همچنبن برطبق نرخ های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی در روز قبل ، بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار قیمت محصولاتشان را میان ۲۰ تا ۱۸۰ تومان رشد دادند و البته تعداد بسیاری از تولیدکنندگان محصولات این حیطه قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند. ولی بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه نبشی و ناودانی هم قیمتهایشان را تا ۲۰۰ تومان رشد دادند و البته برخی پایداری نسبی هم در قیمت محصولات این حیطه مشاهده شد.همچنین یعضی تولیدکنندگان تیرآهن نرخ محصولاتشان را پایدار نگه ‌داشتند و بعضی دیگر قیمت کالاهای خود را میان ۵۰ تا ۱۰۰ تومان رشد دادند. ولی در انبارهای تهران شاهد افت محدود صفر تا ۲۰ هزار تومانی نرخ هر شاخه از سایزهای متفاوت تیرآهن ذوب آهن بودیم. تولیدکنندگان محصولات حیطه لوله و پروفیل نیز حدودا نرخ محصولات خود را میان ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان رشد دادند و برخی پایداری نسبی و افت ۱۰۰ تومانی هم در نرخ سایزهای متفاوت این محصولات مشاهده می ‌شد.

برچسبها:نبشی  ناودانی  تیرآهن  لوله  پروفیل  تیرآهن ذوب آهن  میلگرد آجدار


منتشر شده در شنبه، ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷