دلایل گرانی بیشتر از ۳۰ درصدی آهن

به گزارش آهن آپ ، سردرگمی هم چنان در بازار آهن وجود دارد زیرا از یک جهت رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به باقیمانده تولید ادعا داشته و از جهت دیگر از حجم سرمایه‌گذاری در قسمت ساخت‌ و ساز کم شده است؛اکنون سوال مهم این است که گرانی ۳۰ درصدی آهن در ظرف یک ماه چه توضیحی دارد؟

شایعاتی در بازار آهن درباره اقدام به ایجاد کمپین «نه به خرید هیجانی آهن و فولاد» از طریق صنف آهن‌فروشان شنیده می شود که در همین موضوع رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفتند که: این نوع کمپین‌ها طبیعتا زمان رشد یا افت بی‌ علت و غیر منطقی نرخها، ایجاد میشود. کمپین، ابداع اهالی صنف است. همکاران ما درباره علت های رشد تقریبا ۳۰ درصدی نرخها هنوز قانع نشده اند، زیرا رشد و افت این گونه ی نرخها باید منطقی باشد.

کارشناسان اعتقاد دارند که تولید باید برنامه‌ریزی‌شده باشد؛ یعنی برای وضعیتی مثل باقیمانده یا کم بودن تولید، برنامه ی به خصوصی وجود داشته باشد اما متاسفانه در حیطه فولاد اطلاعی از سیاست تدوین یافته و راهبردی نمی باشد. این در صورتی است که فولاد دومین صنعت مهم کشور ما بعد از نفت است و باید برای مسائلی مانند مقدار تولید، مصرف و صادرات، برنامه و قوانین وجود داشته باشد از این جهت ضروری است بدانیم که برنامه‌ها، مرحله ای و خلق‌الساعه هستند که می توانند روند معمول بازار را  به هم زنند و بر تحریم ها و مسائلی مانند سخت شدن نقل و انتقالات مالی اثر بگذارند بنا براین داشتن برنامه طولانی و تدوین یافته، یک نیاز اصلی در کشور ما می باشد.

در سال تقریبا ۲۶ میلیون تن آهن در کشور تولید می‌شود که  ۱۷ میلیون تن آن در بازار داخل، مصرف می‌شود، بنا براین ضروری است زنجیره تولید تا  رسیدن به مصرف‌کننده نظارت شود و درخواست اصلی پرکاران بازار آهن این است که زنجیره فولاد به تولیدکنندگان و پخش‌کنندگان اصلی و واقعی محدود شود تا بدین جهت از ورود دیگران که  تنها باعث هرج و مرج و افسار گسستگی در  بازار می‌شوند، پیشگیری شود.

برچسبها:آهن آپمنتشر شده در چهارشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰