دلواپسی های بازار آهن

آهن آلات


در طول بازرسی های میدانی انجام شده در نرخ‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا دست های پشت پرده زیادی موثر است. رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد کشور ادعا داشت که رعایای متفاوتی در بازار فولاد وجود دارند که از رانت‌های گوناگونی استفاده می‌کند که اگر دسترسی های آنان کم شود نرخ آهن و فولاد افت میبابد.
کارشناسان آهن آپ اعتقاد دارند که با وجود آشفتگی بازار فولاد، آهن و رشد ناگهانی این محصول ما  هم چنان عضو ۱۰ کشور اصلی تولیدکننده فولاد هم ازنظر کیفی و هم کمی می باشیم و سالانه چیزی تقریبا ۲۷ میلیون تن محصول تولید می‌کنیم، که البته در طول برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال این عدد به ۳۰ میلیون تن در سال می رسد این در صورتی است که مصرف داخلی ما چیزی تقریبا ۱۷ میلیون تن در سال می باشد. از مسئله های حیطه فولاد می توان نظام توزیعی آن را نام برد: بر اساس قانون اتحادیه مسئول توزیع این محصول می باشد اما با مداخله هایی که انجام می گیرد رانت و فساد در آن بسیار رخ میدهد زیرا که افراد بدون هیچ سابقه درستی  با رانت وارد این بازار می شوند در صورتی که باید طبق قانون از اتحادیه برای ورود به حیطه توزیع محصولات فولادی مجوز دریافت کند. با کمی فکر می توان یکی از موارد مهم گران شدن محصولات فولادی را با وجود تولید بیشتر از نیاز بازار داخل، این افراد هستند. 
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان فولاد نیز در این باره عنوان کرد که حضور نداشتن نماینده اتحادیه در بورس می تواند متاثر از وجود یک رانت در پشت پرده باشد زیرا برکنارکردن صاحب نظر حیطه فولاد یعنی افرادی نمی خواهند ما از کشف نرخ محصولات فولادی در بورس و کارکرد پشت پرده آن‌ ها مطلع شویم.
برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۴۶