دلواپسی های صنعت فولاد

فولاد

به گزارش آهن آپ ، سنگ آهن ماده مهم در تأمین فولاد بحساب می آید. به عقیده بعضی از آنالیزگران آینده نرخ سنگ آهن در ادامه سال ۲۰۲۰ عددی نزدیک به ۱۰۰ دلار در هر تن خواهد بود. این عدد بسته به قدیم تا اندازه ای رشد یافته است ولی بسته به توقف ۱۸۰ دلار در هر تن از افت قابل ملاحظه ای بهره مند شده است. این در صورتی است که به عقیده متخصصان مرکز، احتمال کاهش سطح نرخ ها به پایین تر از ۱۰۰ دلار هم وجود دارد. در صورتی است که توقع می رود حجم درخواست هم رویه افتی داشته باشد. افت درخواست بدون تردید خبر مطلوبی برای پرکاران قسمت معدن که با زیاد شدن درآمد ها و افت نرخ ها روبرو هستند، نیست. تا قبل از این نرخ سنگ آهن به شکل سالیانه و در مدت مذاکرات شرکت های پرکار دراین حیطه با شرکت های ذوب آهن مشخص می شد.

موقعی که شیوه جدید نرخ گذاری شناسایی شد، اندازه درخواست چین برای سنگ آهن اشباع ناشدنی بود. بنابراین شیوه جدید به مفهوم آن بود که نرخ ها می توانند در یک بازه زمانی کوتاه به بیشترین مقدار خود برسند اما در برابر عکس آن نیز راستین است. در موقع افت درخواست نرخ ها نیز با عجله افت پیدا می کنند. در وضعیت کنونی عواملی مثل افت درخواست، موجودی بالا و گنجایش باقیمانده تولید صنایع فولاد اروپا و آمریکا را متاثر کرده و حدودا توانایی نرخ گذاری را از آن ها گرفته است.

در نتیجه دوراندیشی می شود قیمت فولاد بیشتر از مخارج مصرفی افت پیدا کرده و زیان ها را رشد دهد. اما این فقط صنایع فولاد نظام های اقتصادی توسعه یافته دنیا نیست که خود را تحت فشار حس می کنند. مقدار نفع شرکت فولاد تاتا هند در طول سه ماهه دوم امسال میلادی کمتر از دور اندیشی ها بوده و مخارج بسیار تامین مواد خام و افت درخواست از علت های مهم این موضوع بیان شده اند.
برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۰