دوام رشد نرخ سنگ آهن

به گزارش آهن آپ ، در مدت روزهای قبل جریان رو به افزایش قیمت سنگ‌آهن تا جایی جلو رفت که این محصول رکورد تاریخی نرخ خود را شکست؛ اگرچه که در ادامه قیمت این محصول در بازارهای جهانی دستخوش ویرایش شد ولی همواره سنگ‌ آهن صدرنشین بازارهای جهانی است. نظارت به علل رشد نرخ سنگ‌ آهن در بازارها می‌تواند بیانگر مدت دوام این جریان رو به افزایش باشد.
کیوان جعفری‌ طهرانی، تحلیلگر و متخصص ارشد بازار کامودیتی‌ها درمورد جریان بازار سنگ‌آهن و رکورد‌شکنی‌های نرخی این محصول درمدت هفته‌های گذشته در دنیا  فرمود: علی رغم پیش‌گویی‌های پیشین، سنگ‌آهن در هفته‌های پایانی سال ۲۰۲۰ جریان رو به افزایش بی‌سابقه‌ای را ده کرد که محاسبه می‌شود تا اواخر ژانویه و حتی روزهای اولیه فوریه هم این جریان دوام پیدا کند.   
جعفری‌ طهرانی گفت: محاسبه های قبلی از بازارسنگ‌ آهن در دنیا برطبق سرد شدن هوا در چین در اواخر پاییز و زمستان امسال و افت تولید فولاد در این کشور و کاهافتش نقشه های ساخت ‌و‌ساز پایدار بود ولی علی رغم محاسبه های اولیه و جریان سال‌های قبل، تاکنون چین زمستان سردی نداشته و به این صورت جریان فعالیت ساخت و ساز در این کشور دوام داشته و درخواست برای فولاد در این کشور افت چندانی نداشته است. البته افت نکردن درخواست فولاد چین را بسته به زمستان‌های سال پیش عنوان می‌کنند. در حقیقت تولید فولاد این کشور در هفته‌های قبل به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن در روز رسید، این در صورتی است که در ماه آگوست (تابستان) روزانه ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد در چین هم تولید می‌شد، لذا کم نشدن جدی تولید فولاد چین، نشانه ای رشدی برای بازارهای سنگ‌ آهن دنیا بود .
جعفری‌ طهرانی در باره کمبود در عرضه سنگ‌ آهن که سیگنال‌ ساز افزایش بازارهاست فرمود: در کنار دوام درخواست برای سنگ‌ آهن از طرف فولادسازان چینی، افت عرضه این کالا هم به افزایش نرخ ها در بازارآهن  دست زد. از طرفی در هفته قبل طوفانی شدید در استرالیا شکل گرفت که این مسئله عاملی برای کمبود عرضه سنگ‌آهن به‌ حساب می‌رود.


منتشر شده در دوشنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۳۹