دوره طلایی فرآورده های فولادی

به گزارش آهن آپ ، قیمت فرآورده های فولادی از اول سال کنونی میلادی تغییرات زیادی را تجربه کرده است. با این حال متخصصان این بازار، وضعیت آن را افزایشی تخمین می زنند. در مدت ماه های قبل در بازار جهانی نظاره گر رشد قیمت فروش فولاد بودیم به طوری که در بعضی موارد با رکورد تازه ای از نرخ ها مواجه شدیم. ترکیب کننده های زیادی مثل سیاست افت آلایندگی برگرفته از پخش دی‌اکسیدکربن از طرف چین و اعمال فشار روی بخش های فولادی این کشور و همینطور باطل شدن یا افت معافیت مالیاتی صادرات فرآورده های فولادی چین را می بایست از اصلی ترین و تأثیرگذارترین این عوامل  بر افزایش قیمت فرآورده های فولادی در جهان دانست. 
 با دقت به افزایش تولید فولاد در جهان  که در راه رشد قرار گرفته است نمی شود دوام جریان افزایشی نرخ را برای این بازار در دراز مدت پیش گویی کرد. در حقیقت هم اکنون برترین وقت برای فروش فولاد در بازار جهانی است که بهره گیری از آن الزامی به‌ نظر می‌رسد.
بازار فروش شمش و فرآورده های فولادی در یک ماه قبل روزهای پرآشوبی را ثبت کرد. براساس اطلاعات موجود از یک سو قیمت فروش بیلت در بازارهای اروپایی رو به افت گزارش شد و از طرف دیگر، قیمت اسلب و مقطع های تخت فولادی در راه رشد  قرار گرفته است. علل زیادی برای افزایش قیمت محصولات فولادی در مدت یک ماه گذشته اعلام می‌شود ولی دقت به این نکته الزامی به‌نظر می‌رسد که چین از ۱۰ سال قبل تا حالا به علت پیشتازی در تولید، این بازار را مدیریت می‌کند.
 لذا افزایش مصرف داخلی فولاد و فرآورده های فولادی چین بخصوص بعد از تعطیلات سال نو این کشور را باید از اصلی ترین علل افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی دانست. در ادامه هم میزان ساخت‌ و ساز مسکن در این کشور در سال آتی رو به افزایش خواهد بود. همین رشد ساخت مسکن هم خود به‌عنوان یکی عامل های رشد درخواست برای خرید فرآورده های فولادی ساختمانی حیطه تقویت قیمت این فرآورده ها را محیا می‌کند.
در همین میان می بایست خاطرنشان کرد که چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد و فرآورده های فولادی جهان است. دولت چین در طول سال‌های قبل برای تقویت صادرات، انگیزه هایی را در قالب معافیت مالیاتی در اختیار پرکاران صنعت فولاد قرار می‌داد تا این بازار تقویت شود. حالا قرار شده تا این محرک ها افت کند و در مواردی حتی پاک شود. به این صورت علامتی از افزایش قیمت در آینده نزدیک به بازارهای جهانی تزریق شده است. پخش اخباری مبنی بر دگرگونی های مالیات بر صادارت و واردات فولاد چین در طول چند هفته گذشته حیطه افزایش نرخ ها را در بازارهای جهانی محیا کرده است؛ چراکه خروج یا کم‌رنگ شدن حضور چین در بازارهای صادراتی زمان فروش برای دیگر صادرکنندگان این فرآورده ها را در بازارهای جهانی تقویت می‌کند.
از کل موارد ذکر این طور استنباط می‌شود که فولاد و فرآورده های فولادی این روزها دوران طلایی نرخ خود را می گذرانند. عامل های زیادی از افزایش قیمت این کالای استراتژیک در بازار جهانی تبعیت می‌کند. جدا از دلیل ها و شاخصه‌های تإثیرگذار در این بازار باید تاکید کرد که می شود از این مجال برای افزایش صادرات و تقویت حضور در بازار جهانی بهره گرفت. دقت به این نکته الزامی به‌نظر می‌رسد که این زمان طلایی آنقدرها هم تداوم نخواهد داشت، لذا برنده کسانی هستند که این زمان را غنیمت شمرده و صادرات خود را در همین دوره زمانی تقویت کنند.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۰۳