دور اندیشی بازار آهن

بازارآهن

در خرید و فروش هفته قبل بورس کالا شاهد  رقابت تقریبا ۲۵ درصدی برای خرید ورق گرم فولاد مبارکه اصفهان در روز دوشنبه، بودیم و در روز سه‌شنبه نیز متوسط سنجیده آخری نرخ شمش بلوم با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده به ۱۰ هزار و ۶۹۱ تومان رسید و همچنین در روز چهارشنبه هم رقابت ۳/۷ درصدی برای خرید سبد مختلط میلگرد و رقابت تقریبا سنگین ۱۰/۵ درصدی برای خرید انواع تیرآهن در بورس کالا صورت گرفت. 
درهفته‌ای قبل، بازار آزاد آهن به غیر حیطه های ورق و لوله و پروفیل در کل در مقایسه به این رقابت‌های بورس کالا بی دقت بود و عدم درخواست حقیقی برای مقاطع طویل سبب توقف جریان رو به افزایشی شد که برای قیمت این مقاطع بعد از اجرای دستورالعمل اخیر دولت به وجود آمده بود. تا موقعی هم که شرایط ساخت‌ وساز مسکن در همین وضعیت کسادی باشد و طرح‌های عمرانی دولت نیز راکد بماند، گویا درخواست مصرفی حقیقی در بازارآهن صورت نگیرد.
نکته مهم ولی اینجاست که زمانیکه مثلا  شمش ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی برطبق تاریخ واگذاری های اعلام‌شده در سایت بورس کالا، در طول یک تا چهار هفته آتی به دست نوردکاران خصوصی برسد، آنها نرخ میلگرد ۱۴ آجدار تولیدی خود را با دست کم ۱۵ درصد نفعی که همیشه بر آن تاکید داشته‌اند، در بازار آزاد به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان خواهند رساند که این عدد تقریبا از نرخ های این روزهای کف بازار میلگرد بیشتر است. 
در نتیجه با وجود این که احیانا عدم درخواست حقیقی در بازار آزاد و البته حدس بالا نرفتن قیمت دلار، در این هفته  نیز نرخ مقاطع طویل را در وضعیت ثابت قرار خواهد داد، اما به نظر نمی‌رسد که این شرایط در هفته‌های آتی هم ادامه داشته باشد؛ به ویژه که از هفته سوم دی‌ ماه به بعد نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا بر اثر افزایش بسیار قیمت های منطقه‌ای CIS در چند هفته قبل با رشد افسارگسسته روبه رو خواهد شد.

برچسبها:میلگرد  ورق گرم لوله و پروفیل


منتشر شده در یکشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۸