دور اندیشی سخت بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، دور اندیشی نرخ آهن را در روز های اخیر می‌توان یکی از مشکل ترین کارهای ممکن دانست. نرخ آهن و مقاطع فولادی در دست کم ۶ ماه گذشته آنچنان متغیر بوده است که ممکن است جایی به پیش بینی مختص دادن برای آن، کمی دشوار باشد. ولی تحلیل و بازرسی بازار و همچنین علت هایی که درزمان قبل بر نرخ آهن تاثیرگذار بوده می‌تواند راهنمای خوبی در موقع تصمیم گیری برای خرید آهن باشد.

از این جهت باید دقت داشته باشیم که بعضی از این دلایل به گونه مستقیم و بعضی غیر مستقیم نرخ آهن را متاثر قرار می‌ دهد.  بر طبق گفته های کارشناسان بازار آهن نه تنها آهن و مقاطع فولادی بساکه شرایط کلی بازار تولید بسیار تاثیر پذیر از نرخ دلار است حتی در بعضی کالا ها که گویا دلار دخالتی در آن‌ ها ندارد ولی اگر آگاهی خوبی از این راندمان داشته باشیم آگاه می‌ شویم که تاثیرات ترکیبی و غیر مستقیم دلار در مواردی امکان دارد اثر بیشتری در نرخ ها در مقابل گونه های دیگر داشته باشد. از جهتی بار روانی رشد نرخ دلار در چند هفته قبل نیز اضافه بر دلیل شده و شاهد رشد نرخ بسیار در تمامی مقاطع فولادی حتی موارد تولید داخل بوده ‌ایم. 

در حالت این رشد قیمت، افزایش نرخ آهن آلات به نرخ های غیر قابل دور اندیشی دور از تصور نیست. اما در حالت عملیاتی شدن سیاست پولی دولت، تزریق ارز و داخل شدن ارز صادرات به بازار، قیمت آهن نیز معتدل تر شده اگر چه توقع نمی‌ رود با همان شتاب افزایش به نرخ های پیشین برگردد.
در روزهای قبل کم بودن عرضه که فقط در بعضی موارد به علت افت تولید بود بیشترین اثر را در به وجود آوردن اضطراب در بازار آهن داشته است. تولید در داخل نیز با  فراز و نشیب های بسیاری روبه رو بوده است. رشد نرخ حامل ‌های انرژی به عنوان تاثیر گذار ترین فاکتور در نرخ گذاری پایه این محصولات معرفی می‌شود، رشد مخارج نیروی انسانی، تورم موجود و حتی رشد قیمت بیمه سبب می‌شود تولیدکنندگان برای ترمیم مخارج خود نرخ را رشد دهند.
برچسبها:آهن آپ 


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱