دور اندیشی نرخ آهن آلات

بازار آهن

بازار آهن الات دراین چند ماه وضعیت مطلوبی را تجربه نکرده و دچار تغییرات بسیار زیادی بوده است. علت های بسیار زیادی بر این وضعیت متاثر بوده‌اند. عوامل داخلی مانند درخواست و با اهمیت تر از آن سیاست‌های مدیریتی در سطح کلان و خرد و عوامل خارجی که در راس آنها تحریم‌ها و به دنبال آن تغییرات نرخ ارز قرار دارند، همه و همه به یکدیگر کمک کرده اند تا وضعیت این محصولات فولادی مهم و اثرگذار بر وضعیت اقتصادی و صنعتی جامعه را دچار آشفتگی کنند.
و همچنین برطبق قیمت های اعلام‌ شده روز قبل از طرف نوردکاران فولادی، شاهد افزایش ۵۰ تا ۴۰۰ تومانی و بعضا تا ۶۰۰ تومانی بیشتر قیمت انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد هستیم و لازم به تذکر است که رشد نرخ های زیاد بیشتر مرتبط به تولیدکنندگانی است که در روزهای قبل از اعلام نرخ روزانه جلوگیری کرده بودند، البته در روز قبل بعضا افت ۱۰۰ تا ۲۵۰ تومانی و ثبات نسبی هم در نرخ انواع میلگرد آجدار مشاهده می‌شود. 
در روز قبل همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را پایدار اعلام کرده‌اند و بعضا شاهد افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی در قیمت محصولات این حیطه هستیم و همچنین بیشتر تولیدکنندگان تیرآهن هم قیمت هر کیلو از محصولات خود را میان ۵۰ تا ۳۰۰ تومان بیشتر برده‌اند و بعضا پایداری نسبی هم در قیمت محصولات این حیطه مشاهده می‌شود. نرخ سایزهای پرفروش تیرآهن ذوبی در بنگاه‌های تهران هم طبق شنیده‌های ما میان ۴۰ تا ۷۰ هزار تومان رشد کرده است. 
بعضی تولیدکنندگان محصولات حیطه لوله و پروفیل نیز در روز قبل نرخ محصولاتشان را میان ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان رشد داده‌اند و البته بعضا پایدار نسبی و افت ۵۰ تا ۵۰۰ تومانی هم در قیمت محصولات بعضی دیگر از تولیدکنندگان این حیطه مشاهده می‌شود که محدوده نرخی پروفیل با ضخامت ۲ بسته به تولیدکنندگان آن در کانال ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا اطراف ۲۴ هزار تومان قرار گرفته است.
دور اندیشی ما برای نرخ های پایه هفته آتی محصولات فولادی در بورس کالا نیز بر طبق قیمت دلار نیمایی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، میلگرد صادراتی ۶۴۰ دلاری منطقه CIS، ورق گرم صادراتی ۷۲۸ دلاری صادراتی منطقه CIS و بیلت صادراتی ۵۸۰ دلاری صادراتی منطقه CIS، با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده به ترتیب ۱۴ هزار و ۲۳۰ تومان برای سبد مخلوط میلگرد، ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان برای شمش بلوم و ۱۶ هزار و ۱۹۰ تومان برای ورق گرم است و اگر هم مسافت میان نرخ میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد را تنها ۳ درصد در نظر بگیریم، دور از انتظار نیست بحران میلگرد بیشتر از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی هم در بازار آزاد اتفاق بیوفتد؛ گرچه از شمال و غرب کشور خبر رسیده که احتمالا میلگرد ۱۵ هزار تومان هم بشود.
برچسبها:میلگرد آجدار نبشی  ناودانی  لوله  پروفیل  تیرآهن میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳