دگرگونی های مربوط به شیوه نامه فولادی

به گزارش آهن آپ ، در نشست شکل گیری های فولادی با سرپرست تازه معاونت معدنی وزارت صمت در ارتباط با اصلاح شیوه نامه فولادی قرار شده است ، انجمن ها در این مورد عقیده های خود را به شکل مکتوب برای وزارت صمت بفرستند تا جمع بندی نهایی بوسیله سرپرستان این وزارتخانه به دولت و مجلس فرستاده شود. از وقتی که شیوه نامه تنظیم عرضه و درخواست چرخه فولاد بوسیله محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور فرمان داده شد، تا به همین هنگام با فراز و نشیب های زیادی در چگونه انجام شدن این شیوه نامه روبرو شدیم و همین شیوه نامه هم سبب شد در چرخه فولاد کشور دگرگونی های بسیاری به وجود آید.
 یکی از اصلی ترین تحولات مربوط با شیوه نامه فولادی اخیر دولت، استعفای معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت بوده است که فرمان وی بذای افت قیمت فولاد در بورس کالا با بی دقتی روبرو شد و بعد از آن هم خود او ساختمان خیابان سمیه را ترک کرد.
پس از این رویداد، اردشیر سعد محمدی که به عنوان یکی از مدیران با سابقه صنعت فولاد شناخته شده است جایگزین داریوش اسماعیلی شد و بعد از آن با گذشت چند روز، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در پاسخ نامه محمد شریعتمداری، وزیر کار که تقاضای دگرگونی در شیوه نامه را داشت، در رونوشتی به نهاوندیان خواهان درست کردن جدیدترین دستورالعمل فولادی دولت با در نظر داشتن این نکته که صدمه ای به بازار سرمایه وارد نشود،شد. همچنین سعد محمدی، سرپرست تازه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در یکی از همایش های سالانه بیان کرد که قذرار شده در مدت زمان ۱۵ روزه که از مجلس وقت گرفته شده با انجمن های فولادی همفکری انجام شود و با مشارکت هم شیوه نامه درست شود تا بعد از از آن رسیدگی به جزئیات طرح مجلس برای مدیریت چرخه فولاد مجددا در دستور کار مجلس قرار گیرد.
در همین رابطه روز قبل بهرام سبحانی و احمد رضوی نیک به عنوان رئیس های انجمن های تولیدکنندگان فولاد و همینطور نوردکاران به عنوان سران دو طیف اصلی چرخه فولاد با کیومرث فتح الله کرمانشاهی، دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران با دعوت سیف اله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، با سرپرست معاونت معدنی جلسه را تشکیل دادند. دلیل تشکیل این جلسه با دقت به شنیده ها از نتایج نشست نمایندگان گوناگون با سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت را می شود اینطور دانست که همه اعضای فولاد کشور با تعامل سازنده دوطرفه قادر باشند مسائل پیرامون این حیطه را رفع کنند.
در این میان می بایست به این نکته هم اشاره کرد که ظاهرا در این جلسه در ارتیاط با موارد اصلاحی شیوه نامه صحبتی نشده است و قرار شده است که هر یک از قسمت های چرخه فولاد یکبار دیگر عقیده های خود را برای معاونت امور معادن و صنایع معدنی به شکل مکتوب بفرستند تا در نشستی دیگر بوسیله وزارت صمت نتایج آن جمع بندی شود و بعد از آن هم  نتیجه نهایی برای تصمیم گیری به مجلس و دولت فرستاده شود. همینطور در نشستی که بیان شد بر این نکته نیز دقت شده است که در صورت تعامل اعضای چرخه فولاد با یکدیگر، امکان دارد دیگر به شیوه نامه و قانون احتیاجی نباشد و البته تحقق یافتن  این هدف به ارتباط تأثیرگذار میان همه حلقه های چرخه فولاد نیازمند خواهد بود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹