دگرگونی های نرخ آهن در هفته قبل

به گزارش آهن آپ ، مشاهدات و رسیدگی های انجام شده بر جریان بازارآهن در مدت هفته ختم شده  به اردیبهشت ماه بیانگر آن است که در مدت زمان بیان شده بر اثر رشد نرخ ها در بازارهای جهانی و همین طور رشد پیوسته نرخ اساس فرآورده های فولادی در بورس کالا، نظاره گر رشد نرخ ها در بازار آهن بودیم. هفته گذشته، نرخ میلگرد در بازار به ازای هر کیلو بالاتر از ۵۰۰ تومان رشد داشت و در این بین نرخ میلگرد آجدار اندازه ۱۴ الی ۳۲ به چیزی نزدیک ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسید. با این تفاسیر می شود گفت که نرخ میلگرد در فروردین ماه نزدیک ۸ درصد یعنی معادل ۱۰۰۰ تومان در هرکیلو با رشد نرخ روبرو شد.
با وجود اینکه نرخ ها در بازار فرآورده های طویل فولادی رشد یافته اند، ولی افت در این قسمت همواره حکم فرما است. در هفته ای که گذشت ، فقط ۴۷ درصد از مقطع های طویل عرضه شده در بورس کالا به فروش رسید و این موضوع بیانگر ضعف در قسمت درخواست بود. چندین عامل سبب شده تا درخواست برای مقاطع طویل در شرایط مطلوبی نباشد؛ عواملی مثل افت تقریبی قیمت دلار در بازار آزاد در هفته قبلی، حدسیات در رابطه با گفتگوهای برجامی، شرایط صبر و همینطور توقع در بازار، ضعیف شدن قدرت خرید مصرف کنندگان نهایی و در نهایت افت در قسمت ساخت وساز همگی به این موضوع دامن زده اند.
با وجود افتی که بر بازار مسلط است، نرخ میلگرد در بورس کالا در هفته قبل به ۱۲ هزار و ۳۲۵ تومان بدون درنظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده در هر کیلو رسید و ۳۶۳ تومان به ازای هر کیلو یعنی نزدیک ۳ درصد بیشتر از نرخ میانگین هفته قبل از آن مورد خریدو فروش قرار گرفت. رشد نرخ در خرید و فروش شمش فولادی در بورس کالا هم دیده می شد و نرخ میانگین شمش ۶۰۸ تومان به ازای هر کیلو یعنی معادل ۵/۴ درصد رشد کرد و به رقم ۱۱ هزار و ۸۲۰ تومان به ازای هر کیلو و بدون در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده رسید.
رشد نرخ ها در بازار ورق فولادی از مقطع های طویل بیشتر بود، به این شکل که ورق گرم فولاد مبارکه در بورس کالا ۱۳/۵ درصد بیشتر از نرخ پایه و با نرخ میانگین ۱۹ هزار و ۳۴۲ تومان به ازای هرکیلو و بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده مورد خرید و فروش قرار گرفت. ورق سرد فولاد مبارکه نیز با قیمت میانگین موزون ۲۲ هزار و ۵۹۰ تومان به ازای هرکیلو و بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده مورد معامله قرار گرفت که از این اطلاعات می توان نتیجه گرفت که این خریدوفروش، ۱۹۹۲ تومان به ازای هرکیلو یعنی معادل ۹/۷ درصد از نرخ قبلی این محصول در بورس کالا بیشتر بود.
این احتمال وجود دارد که اگر سیاست نرخ گذاری در بورس کالا به صورت کنونی دوام یابد، بازار ورق فولادی همواره در راه رشدی حرکت کند. از طرف دیگر رشد نرخ ها در بازارهای جهانی می تواند عامل افزایش نرخ ها در بازار داخلی باشد. فقدان ورق گرم با ضخامت زیر ۳ میلیمتر در بازار داخلی هم محرک دیگر افزایش نرخ ها خواهد بود.

 

برچسب ها:آهن آپ میلگرد  ورق


منتشر شده در یکشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۲۴