راهکارهای افزایش تولید فولاد در آینده

به گزارش آهن آپ:

امین ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: این شرکت در سال اخیر ۶۰‌درصد از تولیدات خود را به صورت صادرات و ۴۰‌درصد آن را به صورت فروش در داخل به ثبت رسانده است. از این ۴۰‌درصد، ۷۵‌درصد در داخل استان و حدود ۲۵ ‌درصد در خارج از استان به فروش رسیده است. با صادرات ۶۰‌درصدی محصول، ۳/ ۱‌میلیارد دلار معادل ۳ ‌درصد ارز‌آوری کشور به فولاد خوزستان اختصاص یافت.

وی افزود: بهتر است تا سال ۱۴۰۴ تولید فولاد از کویرمحوری به دریامحوری تغییر یابد. برترین نقاط جهت تولید دریامحوری فولاد، سواحل خلیج‌‌‌فارس و دریای عمان هستند. دولت باید مانند شرکت‌های سنگ‌‌‌آهن، شرکت‌های بزرگ فولادی را نیز حمایت کند. چرا که طبق آمار موجود، ذخایر سنگ‌‌‌آهن، تنها ۱۳ تا ۱۵ سال آینده جوابگو خواهد بود. کمبود سنگ‌‌‌آهن در دو سال گذشته نمایان نبوده و این امر به دلیل کاهش تولید به واسطه‌‌ کاهش مصرف انرژی بوده است.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ادامه داد: یکی از روش‌های جبران کمبود سنگ‌‌‌آهن، جلوگیری از صدور مجوزهای جدید و اضافی برای راه اندازی شرکت‌های تولید فولاد، همچنین توسعه و افزایش عمق اکتشاف، ماشین‌‌‌آلات، بررسی و مطالعات در زمینه اکتشاف است. در کشور ما، اکتشاف تا عمق محدودی انجام می‌گیرد، در حالی که در دنیا تا عمق ۳۰۰ متر برای اکتشاف تلاش می‌شود.


منتشر شده در یکشنبه، ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ۱۰:۳۶