راه حل های متعادل سازی بازار فولاد

براساس گزارش آهن آپ ، اقبال شاکری یکی از اعضاء انجمن عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت هفته قبل این کمیسیون با سرپرستان وزارت صمت و بورس کالا بیان کرد: متاسفانه هیچ‌کدام از نمایندگان این دو سازمان، اطلاعات و راه کار موثری برای بهترشدن وضعیت بازارهای فولاد و سیمان نداشتند و راه حل موثری هم پیشنهاد نکردند ؛ حتی در برنامه‌های وزارت صمت و بورس کالا راه حلی برای ساماندهی بازار فولاد یا بازار سیمان دیده نمی‌شد و اکثر گفت و گوهای اعلام شده در جلسه هفته قبل خیلی جامع و غیرکاربردی بود.
 ولی مقرر شده است که وزارت صمت در مدت مشورت با وزارتخانه‌های اقتصاد و راه و شهرسازی گزارش و پیشنهادهای خود درباره بازار مصالح ساختمانی را تا دو هفته دیگر به کمیسیون عمران عرضه کند. 
شاکری با اعلام این که گزارش وزارت صمت درمورد بازار مصالح ساختمانی و پیشنهادهای این وزارتخانه احتمالا تا دو هفته دیگر به کمیسیون عمران عرضه خواهد شد، ادامه داد: با صحبت هایی که در جلسه هفته قبل بیان شد، به نظر می‌رسد هیچ کار مشخصی برای بازارهای فولاد و سیمان صورت  نگرفته است و عملا مصالح ساختمانی با رشد نرخ روبرو هستند و به ویژه در حیطه فولاد تفاوت بیت قیمت تمام‌شده تولید فرآورده های فولادی، نرخ این فرآورده ها در بورس کالا و قیمت آن‌ها در بازار آزاد خیلی زیاد است.
پس از تشکیل جلسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بعضی سرپرستان وزارت صنعت، معدن و تجارت درمورد موضوع تنظیم بازارهای فولاد و سیمان به عنوان مهم ترین مصالح ساختمانی، کمال علی‌پور خنکداری، نایب رئیس این کمیسیون تاکید کرد که کشور ما هم‌اکنون در حیطه مصالح ساختمانی با مسئله رشد نرخی برگرفته از عدم نظارت تنظیم بازار مواجه است و می بایست در این قسمت کنترل قوی و کاری موثر صورت گیرد  .
وی همینطور در ادامه بیان کرد مقرر شده است که وزارت صمت تا ۱۵ اسفند جدول آنالیز نرخ مصالح ساختمانی را از کارخانه تا هنگامی  که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، تأمین کند و به کمیسیون عمران ارائه دهد تا با یافتن راه حلی مناسب از رشد قیمت مصالح ساختمانی خودداری و بازار مربوطه کنترل شود.
نکته مهم در این‌ مورد آن است که با وجود این که از اول سال تا حالا نرخ مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان‌سازی بیشتر از دو برابر شده است، ولی خیلی از متخصصلن صنعت فولاد و همینطور بعضی نمایندگان مجلس در هفته‌های گذشته با نرخ گذاری امری این کالاها مخالفت کرده‌اند.
از سوی دیگر هم سازمان صنایع و معادن مجلس هم از چهار ماه قبل طرحی را برای مدیریت چرخه فولاد ارائه کرد و بعد از تصویب این طرح در مجلس در ماه قبل و نهایی شدن جزئیات آن در کمیسیون صنایع در هفته قبل، اکنون رسیدگی به جزئیات طرح فولادی مجلس در نوبت طرح درمجلس قرار دارد.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۲