راه های تشخیص میلگرد و تیرآهن اصل و تقلبی

نکاتی در تشخیص میلگرد و تیرآهن اصل و قلابی

مهم‌ترین نکته‌ای که در تشخیص میلگرد و تیرآهن اصل از تقلبی باید آن توجه کنید، قیمت فروش است. سازندگان میلگردهای تقلبی با هدف فروش بیشتر، قیمت میلگرد بسیار پایین‌تری نسبت به میلگردهای اصلی ارائه می‌دهند. به‌همین‌علت، افراد زیادی برای خرید این میلگردها جذب می‌شوند. بهتر است قبل از خرید با قیمت‌های مختلف از میلگردها آشنا شوید و با مقایسه قیمت‌ها به یک نتیجه درست برسید. قیمت بسیار پایین لزوماً برای شما سود ایجاد نمی‌کند، بلکه ممکن است در حین استفاده و حتی بعد از آن در دوام ساختمان مشکل ایجاد کند. در ادامه با نکات مهم دیگری برای تشخیص تیرآهن اصل و تقلبی آشنا می‌شویم

وزن

یکی از ساده‌ترین راه‌های تشخیص میلگرد اصل، توجه به وزن آن است. از طریق جدول وزن و اشتال می‌توان وزن میلگرد استاندارد را تشخیص داد و آن را با وزن میلگرد تقلبی مقایسه کرد. اختلاف وزن یک میلگرد استاندارد و اصل با میلگرد تقلبی زیاد است. میلگرد تقلبی به‌خاطر کیفیت کم، بسیار سبک‌تر و کم‌وزن‌تر است. هرچه وزن این محصول به اعداد استاندارد جدول وزن میلگرد نزدیک‌تر باشد، میلگرد مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر است.

علامت اختصاری

هر کارخانه تولیدی، یک علامت اختصاصی برای خود دارد. این علامت یا همان برند کارخانه بر روی محصولات تولیدی آن حک می‌شود. افراد به‌راحتی و با دیدن تصویر برند روی محصولات، می‌توانند اصالت و کیفیت آن محصول را تشخیص بدهند؛ در مورد تولید میلگرد و تیرآهن نیز این مورد صدق می‌کند. کارخانه‌های بزرگ مانند کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه میلگرد زاگرس، کارخانه میلگرد شاهرود و... برای خود یک علامت اختصاری خاص دارند.

بر روی میلگرد اصلی، یک علامت اختصاری از مبدأ کارخانه سازنده حک شده است. سازندگان میلگردهای تقلبی، تلاش می‌کنند با استفاده از سنبه این علامت اختصاری را بر روی میلگردها ایجاد کنند. علامت اختصاری که کارخانه اصلی بر روی میلگرد چاپ می‌کند، یک علامت برجسته است؛ اما اگر این کار به‌صورت دستی انجام شود، به‌‌راحتی می‌توان آن را تشخیص داد.

رنگ محصول

یکی دیگر از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توان میلگرد اصل و تقلبی را تشخیص داد، رنگ میلگردها است؛ با مقایسه رنگ میلگردها، به‌راحتی می‌توان اصالت آنها را تشخیص داد. میلگرد باکیفیت و اصل، رنگی تیره دارد، رنگ مشکی و تیره بودن آن، نشان از اصالت و باکیفیت بودن میلگرد دارد. میلگرد تقلبی رنگ روشن‌تری نسبت به یک میلگرد اصل دارد. نکته قابل‌توجه در تشخیص رنگ میلگرد، این است که میلگردها به‌خاطر برخورد با رطوبت و آب، ممکن است که دچار زنگ‌زدگی یا زنگار بشوند. در این حالت، زنگار باعث تغییر رنگ میلگرد اصل، به رنگی مانند زرد یا طلایی می‌شود

مشخصات هندسی

شکل هندسی و ظاهر تیرآهن، می‌تواند نشانگر اصل یا تقلبی بودن آن باشد. تیرآهن‌های استاندارد، بر اساس دسته‌بندی آنها، دارای ضخامت و ابعاد مشخصی هستند. علاوه‌براین، تمامی تیرآهن‌های استاندارد، هم اندازه و یکسان هستند؛ اما تیرآهن و میلگرد تقلبی ابعاد مشخصی ندارد و ممکن است که همه تیرآهن‌های تولیدی در یک مجموعه ابعاد یکسانی نداشته باشند. 

بسته بندی

میلگرد اصلی، در یک بسته‌بندی مشخص و به‌اندازه به‌فروش می‌رسد. بر روی این بسته‌بندی اطلاعات مشخصی شامل شناسه، بهر و محموله درج می‌شود. علاوه‌براین، اطلاعات روی تمام بسته‌بندی‌ها به‌خاطر یکسان بودن کیفیت میلگردها، یکی است. اما میلگرد تقلبی بسته‌بندی درستی ندارد، همچنین مشخصات روی بسته‌بندی‌ها با هم متفاوت است.

جوش پذیری

به‌خاطر اینکه در ساخت‌وساز برای به کارگذاشتن میلگردها از دستگاه جوش و جوشکاری استفاده می‌شود، کیفیت میلگردها اهمیت دارد. تیرآهن اصل به‌خاطر ترکیب شیمیایی درست، به‌راحتی جوش می‌خورد و جوشکاری کردن با آن دردسر و مشکل ندارد. اما تیرآهن‌های تقلبی به‌خاطر این که از ترکیبات متفاوتی ساخته می‌شوند.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ۱۱:۲۱