رسیدگی به صادرات فرآورده های فولادی

علیرضا رزم ‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پیرامون جلسه با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از شکل گیری اولین جلسه کمیته فولاد در هفته کنونی خبر داد و فرمود این کمیته اقدامات لازم را برای کنترل بازار فولاد صورت می‌دهد و کامل شدن عرضه فولادسازان در بورس کالا و بوجود آوردن اعتدال در نرخ فرآورده های فولادی مانند همین کارها خواهد بود.
صحبت‌های رزم‌ حسینی هرچند در صورتی انجام شده است که بعد از تشکیل جلسه های تشکل‌های فولادی با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، کارگروه اختصاصی مشورتی فولاد برای بررسی تعهدنامه فولادی کنونی دولت هم تا حالا چهار مرتبه در حضور معاون معدنی وزارت صمت نشست شکل داده و برطبق گفته های رزم‌حسینی پویا از این به بعد، تصمیم‌گیری‌ها در مورد کنترل بازار فولاد به کمیته ‌ای تشکیل شده از مدیران قسمت های گوناگون وزارت صمت واگذار خواهد شد.
برای آشنا شدن با شرح وظیفه های این کمیته که در حقیقت به شکلی احیاشده همان کمیته فولادی است که در سال‌های قبل در وزارت صمت تشکیل جلسه می‌داد، مخصوصاً در وضعیتی که نزدیک ۴۵ روز از دستور شیوه ‌نامه دولت برای تنظیم عرضه و درخواست در چرخه فولاد می‌گذرد ، با مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت‌ وگویی انجام شد.
سیف‌الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، در گفته های خود، عملکرد های  کمیته فولاد را به این شکل تشریح کرد: به جهت تأمین دستورالعمل‌های فولادی و برطرف کردن مشکلات پیش روی این صنعت از اول تا آخر چرخه فولاد در وزارت صنعت، معدن و تجارت، این کمیته تشکیل خواهد شد. همچنین در این کمیته همه  مشکلات مربوط به فولاد مثل صادرات فرآورده های فولادی بیان می شود و برای یکایک اقلام چرخه فولاد دستورالعمل ویژه ای تآمین خواهد شد تا بر اساس آن، فرآورده های معدنی با قابلیت صادرات مشخص و معلوم شود.
امیری بیان کرد: گزارش جلسه های این کمیته که قرار است هر هفته تشکیل جلسه دهد، برای وزیر صمت فرستاده می‌شود و حتی این کمیته‌، شیوه‌نامه عرضه و درخواست چرخه فولاد را هم بررسی خواهد کرد و در صورتی که در مورد فرآوردهای فولادی مسئله ای بوجود بیاید، این کمیته بررسی می‌کند و فوراً به آگهی وزیر می رساند.

 


منتشر شده در دوشنبه، ۱۵ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱