رشد بی سابقه نرخ میلگرد

بازارهای داخلی کشور هموار درچار طوفان تغییر نرخ بوده اند به صورتی که این تغییرات در بازار خرید و فروش فولاد در طول یک سال قبل به اوج خود رسیده است و ما شاهد افزایش بی سابقه بهای فروش محصولات فولادی بوده ایم. کارشناسان بازار فولاد،  بازار جهانی و افزایش قیمت ارز را به عنوان دو عامل مهم رشد قیت فولاد می دانند.
در طول این هفته ها این افزایش بی سابقه ی نرخ ها شدت قابل توجهی پیدا کرده است و نکته مهم این مسئله آن است که این رشد قیمت فولاد و محصولات طویل فولادی بازار داخلی در وضعیتی اتفاق افتاده داده است که جریان نرخ ها ی محصولات مشابه در بازار جهانی افزایشی نیست و حتی نرخ ها کاهش بسیاری را تجربه کرده اند.
احتمال افت تولید فولاد به علت قطعی‌ آب و برق در ماه‌های آتی از مهم ‌ترین علت های افزایش نرخ این محصولات در روزهای اخیر است که این موضوع تفکر افت تولید را در طی ماه‌های آتی برای پرکاران بازار فولاد تقویت و همین مسئله نیز زمینه افزایش نرخ این محصول را در بازار بین‌المللی مهیا کرده است. در همین حال، برگشت دوباره قیمت ارز به کانال ۲۴ هزار تومان از هفته قبل اثر بسیاری بر افزایش نرخ این محصول در بازار آزاد داشته است.
البته با دقت به گزارش های منتشر شده در صورتی که سال ۱۴۰۰ را شروع کردیم که قیمت فروش میلگرد آجدار سایز ۸ در بازار آزاد ۱۲۷۰۰ تومان در مقابل هر کیلوگرم گزارش شد و در همین روز تیرآهن به سایز ۱۲ نیز در مقابل هر کیلو ۱۶۹۰۰ تومان به فروش رفت. اما این جریان رشدی به صورتی ادامه پیدا کرد که در حال حاضر که در سومین ماه از سال هستیم نرخ میلگرد وارد کانال ۱۵۰۰۰ تومانی شده است.
این روزها شاهد شدت گرفتن بلاتکلیفی نسبت به آینده با دقت به انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش‌ رو و وضعیت تحریمی و احتمال برگشت به برجام هستیم، در چنین شرایطی بسیاری از بازارها با کسادی مواجه هستند. در همین جو بازار خرید و فروش فولاد توسعه دارد، بدین ‌ترتیب قسمتی از سرمایه‌های سرگردان جامعه جذب این بازار می‌شود و این مسئله خود زمینه ادامه جریان افزایشی نرخ ها را مهیا می‌کند.
در وضعیتی که بازار مسکن و پروژه‌های عمرانی در کسادی سنگین به سر می‌برند، همین مسئله از درخواست مصرفی برای مقاطع طویل فولادی کم شده است. با این وجود، هم چنان شاهد ورود درخواست سرمایه‌ای به این بازار هستیم. هرچند خرید و فروش میلگرد در کانال ۱۵۰۰۰ تومان بی‌سابقه بوده و توقع می‌رود در آینده نزدیک شاهد کسادی در بازار این محصولات باشیم؛ کسادی که به ‌مرور اثر خود را بر جریان تولید این محصولات ساختمانی نشان خواهد داد. دقت به این نکته ضروری به‌ نظر می ‌رسد که نرخ فولاد در بازار جهانی در راه کاهشی قرار گرفته و بدین ترتیب حتی نمی‌توان به صادرات این محصول نیز امید زیادی داشت.

برچسبها:میلگرد آجدار  تیرآهن

 

 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۵۲