رشد بی نهایت نرخ در بازار آهن

به گزارش آهن آپ ، پیش خرید آهن آلات و ارز دو قیمتی به عنوان دو منبع هیجان در بازار آهن سبب افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ میلگرد شد. قیمت میلگرد شاخص نرخی بازار آهن و فولاد می باشد که باتاثیر پروانه ای بر بازار بقیه مواد اولیه، استرسی جدی از رشد نرخ تمام شده محصولات نهایی و شدید شدن تورم در قسمت مخارج تولید در گروه های متفاوت صنعتی را به وجود می آورد.

رشد قیمت بازار در بازار آهن و تاثیر پروانه ای آن بر بقیه بازارهای مواد اولیه روایت از آن دارد که باید به امید اولین تکانه های نیرومند یک تورم در مرحله نرخ تمام شده بسیاری از کالاها باشیم. آزادی عمل در بازار آهن و فولاد در کنار اثرپذیری این بازار از تغییر قیمت ارز و نقدشوندگی بسیار آن سبب شده تا بازار آهن با مرکزیت میلگرد به یکی از مشخص  های نرخی در میان بازارهای کالایی کشور آن هم در وضعیتی که در رکورد تاریخی نرخ این بازار قرار داریم، تبدیل شود.

از این جهت به عبارت راحت تر می توان گفت بازار مصنوعات فولادی یکی از بازارهای مهم آینده نگر در اقتصاد ایران است که این بازار در طی این ماه ها افزایش قیمت بزرگی را تجربه کرده است. در این بین نقدشوندگی بسیار فولاد درکنار تغییر قیمت آزادانه آن سبب شده تا بازار مصنوعات فولادی در کشور به بستری برای تبدیل نقدینگی به کالا مبدل شود و در حقیقت قیمت فولاد به یک مشخصه نرخی برای بازار بقیه مصنوعات فلزی یا حتی دیگر بازارهای کالایی باشد.

در این بین نرخ میلگرد نیز خود مشخصه ای برای تغییر قیمت بازار آهن محسوب میشود، همچنین نرخ میلگرد در بازار آزاد از نزدیکی زیادی با مشخصه بورس اوراق بهادار بهره مند است. بنابراین  می توان از جریان نرخی در بازار مصنوعات فولادی به عنوان سیگنال آینده نگر استفاده کرد که این سیگنال این روزها از به وجود آمدن ابرتورمی در کشور اطلاع می دهد.
برچسب ها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱