رشد بی پایه نرخ ها

رشد قیمت ها


به گزارش آهن آپ ، شرایط بازار فولاد این روزها به یک طنز تبدیل شده است. رشد بدون قانون قیمت رقابتی در میان خرید وفروش محصولات فولادی به راه خود همچنان ادامه می دهد. گویا جریان رشدی جدیدی در این بازار شروع شده است. مسئولان مربوطه همانطور در تصمیم‌ گیری‌ های خود درگیر تاخیر هستند و روش نرخ گذاری در این صنعت پر افتخار کشور را به‌ صورت درست تعیین تکلیف نمی‌کنند تا بازار هم راه خودش را سپری کند، با آنکه  دست کاری در بازارها خود یک اشتباه غیر قابل جبران برداشت می‌ شود.
قیمت ‌های تلاطمی خرید و فروش با مرکزیت نرخ نهایی مواد اولیه نورد یا دقیق‌تر محصولات میانی به خصوص شمش فولادی باعث شده که نرخ ها در بازار فولاد در طول یک جاده رفت و برگشتی بین افزایش های نرخی محصولات میانی و مقاطع طولانی فولادی زندانی شوند و حتی تایید خرید و فروش ها در روزهای آخر اردیبهشت‌ ماه که تا مقداری به پیش ‌بینی ‌های اهالی بازار امیدواری داد، هم نتوانست به بازار کمک کند تا مسیر خود را پیدا کرده و در مسیر مناسبی حرکت کند.
 
به ‌صورت بهتر تر افزایش نرخ شمش در بورس کالا تحریک کننده ای برای رشد قیمت میلگرد در بازار آزاد محسوب شده و خود رشد نرخ میلگرد هم توضیح گر افزایش نرخ شمش در بورس کالاست. این راه رفت و برگشتی تا اکنون فقط افزایش قیمت فولاد را همراه است ادامه این بی نظمی ها را در اختلاف قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد نیز می ‌توان پژوهش کرد. چراکه در این شرایط آشفته، اجبارعرضه برای تولید کنندگان فولاد با این نرخ های دستوری، تصور افت عرضه در بورس کالا را زیاد دور از ذهن نخواهد دانست. در وضعیتی که مرز های صادراتی به ویژه به کشور های همسایه باز شوند و فعالیت خود را شروع کنند حرکت تولیدات به آن سمت مرزها از توضیح اقتصادی بیشتری بهره مند است.

برچسبها:آهن آپ  قیمت میلگرد 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۲۳