رشد درخواست در مقاطع فولادی

مقاطع فولادی

در هفته قبل، رشد نرخ جهانی محصولات بالا دستی مانند سنگ آهن، باعث شد تا محصولات نهایی نیز با رشد نرخ همراه باشند. بازار داخلی هم با نظارت این جرقه های ادامه دار نرخی، میل به افزایش درخواست و رشد نرخ ها داشته که این جریان کلی در بورس کالا و بازار آزاد، قابل مشاهده است. رشد قیمت این هفته، قابل دوراندیشی بود؛ زیرا نرخ جهانی جریان افزایشی داشت. گفتن نرخ بیشتر از ۵۰۰ دلار برای CIS همه را متعجب  کرد. ولی رشد سنگ آهن چین به بیشتر از ۱۵۰ دلار، علت قانع کننده ای برای این حدس و گمان است که نرخ جهانی، کم کم رو به رشد خواهد بود.
اکنون، مهم ترین موضوع در بازار داخل، ثابت نبودن نرخ ارز و رشد نرخ جهانی فولاد است. ولی نمودار شمش فولادی بیان کننده تاریخچه نرخی این زمان است و می تواند دوراندیشی بازار آینده را به ما نشان دهد. در هفته قبل، همه توقع افزایش درخواست را در بازار بورس کالا داشتند؛ اگرچه درخواست کمتر از میزان توقع بود، اما رقابت های صورت گرفته و رشد درخواست در بازار میلگرد، شمش فولادی را وارد کانال ۱۱۰۰۰ تومان کرد و چهارشنبه، ۱۹ آذر ماه، میلگرد را در کانال ۱۲۰۰۰ تومان نشاند.
با دقت به کم بودن مواد اولیه تولیدی کارخانجات ذوبی (آهن اسفنجی و قراضه آهن) و جریان خرید و فروش این روزهای شمش فولادی، پایداری کانال ۱۱۰۰۰ تومان، بسیار محتمل است و همانگونه باید منتظر رشد درخواست در مقاطع فولادی با ارقامی بیشتر از ۱۲۳۰۰ در کل اصول باشیم تا بتوانیم وجود شمش در این کانال را قطعی بدانیم.
از طرفی دیگر، رشد نرخ سنگ آهن صادراتی ایران می تواند متاثر از مطرح شدن پیشنهاد تشخیص نرخ سنگ آهن بر طبق نرخ جهانی باشد. بر همین طبق، سعید عسگرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران در گفت و گویی با معاون اقتصادی رئیس جمهورپیشنهاد داده است که از این به بعد، نرخ گذاری برای کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، بر اساس فرمول فولاد و قیمت سنگ آهن، بر اساس نرخ های جهانی باشد.

برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در سه شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۸