رشد عجیب نرخ سنگ آهن

سنگ آهن

در طول بازرسی های انجام شده، نرخ سنگ‌آهن در طول این روزها ، به بیشترین اندازه خود در این چند سال رسیده است و این رشد نرخ به دلیل بسته تحریک کننده اقتصادی چین در راستای پیشرفت فعالیت‌های ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی است که باعث افزایش نرخ فلزات در دنیا شده، آن هم در وضعیتی که اقتصاد جهانی با کسادی متاثر از توسعه ویروس کرونا روبه رو است.
کارشناسان اعتقاد دارند که بسته تحریک کننده اقتصادی چین و بعضی کشورهای دیگر باعث توسعه اقتصاد و رشد درخواست برای فلزات شده است.
نکته قابل اهمیت این است که افزایش بسیار نرخ سنگ‌آهن در صورتی رقم خورده که در ماه مارس، نرخ آن به ۸۰ دلار نزول کرده بود؛ ولی از موقعی که دولت چین صدها میلیارد دلار در صورت بسته تحریک کننده اقتصادی به اقتصاد این کشور تزریق کرد تا از کساد متاثر از بحران کرونا بیرون رود، سبب آغاز این جریان افزایشی شد.
از این جهت بازارهای مواد اولیه همچنان در حالت نفع بردن از بسته تحریک کننده اقتصادی چین هستند. تولید فولاد به صورت بسیار افزایش یافته و رشد حاشیه منفعت کارخانجات فولادی، باعث استقامت‌پذیری آن‌ها در میان‌مدت شده است. همچنین افت موجودی سنگ‌آهن در انبارها علت دیگر افزایش نرخ آن است.
نرخ سنگ‌آهن همچنین از وضعیت اقتصادی برزیل نیز برخوردار شده است. برزیل که دومین کشور صدمه دیده از کرونا حساب می‌شود، با افت تولید سنگ‌آهن روبه رو شده است.
استمرار استرس‌ها در مقابل عرضه سنگ‌آهن از طریق برزیل به دلیل توسعه شیوع کرونا، منطقه های معدنی این کشور را متاثر قرار داده و افزایش دوبرابر نرخ سنگ‌آهن را سبب شده است. این در صورتی است که درخواست چین برای سنگ‌آهن زیاد شده و تولید فولاد این کشور برای اجرای بسته تحریک کننده اقتصادی و شروع توسعه اقتصادی Vشکل هم بسیار افزاش یافته است.
البته افزایش نرخ سنگ‌آهن ادامه دار نخواهد بود و با آغاز افت فصلی فعالیت‌های ساخت‌وساز در چین، درخواست هم کم خواهد شد.   
برچسبها:


منتشر شده در سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳