رشد قیمت به نفع دلالان یا شرکت های فولادی؟

به گزارش آهن آپ ، فشار درخواست محصولات فلزی زمانی با رشد مواجه شد که این بازار، توانایی گرفتن مجوز‌های کافی برای واردات و تامین مواد اولیه مورد نیاز خود را نداشته و همچنان صنایع پایین ‌دست از تامین مواد اولیه مورد نیاز بنگاه تولیدی خود محروم بوده و این آزاری است که به بنگاه‌ها تحمیل شده است. صنعت فولاد در طول هفته‌ های قبل با جریان نرخ افزایشی تندی روبه رو شده‌ است؛ به صورتی که رشد قیمت ‌ها افزایش ۳۰ درصدی را به خود دیده و این مسئله دلیلی برای بیشتر شدن نگرانی صنایع پایین دست شده است.

در روز‌های خرید و فروش سال، آشوب ها و بعضی تغییرات غیر عقلانی و نوعی بحران به بازار فلزات تحمیل می‌شود و رشد درخواست دروغین، بازار فلزات را در تنگنا قرار می‌دهد. از طرف دیگر باید دقت داشت که صنایع داخلی راهی برای داخلی ‌سازی را در پیش گرفته ‌اند و بازار مصرفی بعضی محصولات همچون ورق فولادی از طریق تولیدکنندگان بزرگی مانند خودرویی‌ها و تولید کنندگان لوازم‌ خانگی دستخوش تغییرات و رشد درخواست می ‌شود. می‌توان نتیجه گرفت که آشوب های تزریق شده به بازار زیاد شگفت انگیز نیست و شاید تا دستور کاری از طرف سیاست‌ گذار صادر نشود، بازار بر اساس همین روند و حتی تا سال های آتی با درماندگی عرضه‌ ها دست‌ و پنجه نرم کند.

یکی از علت های رشد درخواست دروغین و افزایش قیمت‌ ها حضور دلال و سفته‌ باز‌هایی هستند که در تمامی بازار‌ها حضور دارند و سود متاثر از این افزایش نرخ ‌ها به جیب دلالان می‌رود اما نباید از این گذشته نیز رد شد که شرکت‌های فولادی در صنایع بالا دستی نیز از افزایش قیمتها نفع برده و می‌توانند سود آوری بنگاه خود را مثبت کنند.

محصولات فولادی جدید باید با رشد کیفی تولید خود و ترقی در خط استاندارد، نیاز بازار داخل را تامین و حتی صادرات را ممکن کنند؛ واردات بعضی محصولات با ارز نیمایی اصلا برای تولید کم هزینه نبوده و باید داخلی‌ سازی بسیاری از محصولات فولادی برای چرخه بنگاه‌ های پایین‌ دست در داخل کارخانه‌ های فولادی مادر، صورت گیرد.

برچسبها: آهن آپ ورق



منتشر شده در شنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۰