رشد نرخ آهن به دنبال قیمت ارز

روز قبل و از طریق بعضی از رویدادهای وابسته به انتخابات ریاست جمهوری نرخ دلار در ساعاتی از روز به رقم عدد هزار و ۱۶۰ تومان رسید. عزل رئیس کل بانک مرکزی و از طرف دیگر اظهارات رئیسی در خصوص با مسئله ارزپاشی برای افت دلار، سیگنال های رشد قیمت دلار در روز قبل حساب می شدند. از طریق این رویدادها و رشد قیمت ارز، بازارهای متفاوت مانند بازار آهن و فولاد دوباره در راه رشد نرخ ها به حرکت درآمدند.
رشد نرخ ها در صورتی است که گزارشات متال بولتن بیانگر افت نرخ شمش صادراتی ایران و رسیدن آن به قیمت ۶۴۰ الی ۶۹۰ دلار می باشد.این به این مفهوم است که رشد نرخ های فعلی در بازار با جریانی که در بازارهای جهانی به وجود آمده است، تناسب ندارد. نکته مهم دیگر آن است که ممکن است نرخ پایه در خرید و فروش های روز سه شنبه بورس کالا در سقف دامنه تغییر، از رشد قیمت ارز اثر پذیرد و رشدی شود که می توان گفت همین موضوع آتش رشدی شدن نرخ ها را شعله ور خواهد کرد.
از سمت دیگر با دقت به نوساناتی که روی داده است، ولی قیمت دلار نیمایی هنوز به این نوسانات عکس العملی نشان نداده است و حتی در این بین قیمت آن کم تر نیز آمده است، ولی تجربیات و شواهد همواره بیانگر آن بوده است که فولادسازان به صورت معمول  در مقابل جریان افتی نرخ ها استقامت کرده و فقط نسبت به سیگنال های رشد نرخ عکس العمل نشان می دهند.
با این تحلیل ها، روز قبل شاهد ادامه رشدی بودن نرخ میلگرد بودیم، به صورتی که بر اساس نرخ های روزانه میلگرد که از طرف تولیدکننگان این حیطه اعلام می شود، با رشد یکپارچه نرخ میلگرد در بازه ۵۰ الی ۴۰۰ تومانی روبه رو بودیم. میلگرد کارخانه نورد گلستان پرچم دار نرخ میلگرد ۱۴ در بازار می باشد و میلگرد ۱۴ خود را با قیمت ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان روانه بازار کرد؛ در مقابل کمترین نرخ این محصول به کارخانه بردسیر کرمان با اعلام نرخی برابر با ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان مربوط می شد. خرید میلگرد و بقیه آهن آلات مورد احتیاج افراد، با وجود نرخ های کنونی که در بازار اعلام می شود دور از توقع بوده و به عبارت دیگر امید خریداران با ورود میلگرد به کانال ۱۵ هزارتومان نا امید شده است.
در بازار نبشی و ناودانی، بیشتر تولیدکنندگان این محصولات نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کردند، البته در این بین نرخ نبشی از طرف یک شرکت با رشد ۵۰ الی ۳۵۰ تومانی اعلام شد و نرخ ناودانی نیز در یک شرکت از این حیطه افت ۱۰۰ تومانی را تجربه کرد. 
بازار تیرآهن نیز مانند میلگرد رشدی بود، در قسمت تیرآهن کیلویی با رشد ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی روبه رو بودیم؛ در قسمت تیرآهن شاخه ای در شاخه های پر فروش این محصول شاهد رشد ۱۰ الی ۱۰۰ هزارتومانی بودیم و نرخ تیرآهن ذوبی در سایزهای پر فروش با رشد ۱۰ الی ۵۰ هزارتومانی روبه رو بود.
پروفیل بر عکس بقیه مقاطع فولادی حرکت کرد و شاهد آسایش نسبی در این بازار بودیم، به روشی که نرخ پروفیل از طرف تولیدکنندگان این محصول ثابت اعلام شد و فقط از طرف یک شرکت رشد ۲۰۰ تومانی پروفیل به چشم می خورد. وضعیت به صورتی ای رقم خورده است که شاهد استقامت بازار آهن در مقابل افت نرخ ها بوده و مشاهده می شود که با به صدا درآمدن هر آلارم رشد نرخی، جهش در نرخ روز آهن آلات اتفاق می افتد.
برچسبها:نرخ میلگرد  پروفیل تیرآهن ذوبی تیرآهن


منتشر شده در سه شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۴۸