رشد واردات مقاطع فولادی

واردات مقاطع فولادی

واردات محصولات فولادی بر اساس آمارهای اعلامی از طرف انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ۱۰ ماهه ابتدای امسال مقدار واردات انواع شمش فولادی (بلوم ، بیلت و اسلب) در این مدت زمان درمقایسه به سال قبل ۶۷ درصد رشد یافته است. در صورتی که در ۱۰ ماهه ابتدای امسال بر طبق آمار انجمن فولاد، تقریبا ۵ هزار تن شمش فولادی وارد کشور شده که در سال قبل مقدار این واردات شمش فولادی ۳ هزار تن ثبت شده است.
در این خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود که میان ۹۵ تا ۹۸ درصد از احتیاج فولاد کشور از داخل تامین می شود و سهم بسیار اندکی به واردات فولاد های مخصوص اختصاص می یابد که این مسئله تا انتهای سال رفع خواهد شد. ولی با دقت به جداول آماری ۱۰ ماهه انجمن فولاد مقدار واردات بیلت و بلوم در ۱۰ ماهه امسال افزایش ۱۰۰ درصدی را در مقایسه به زمان شبیه سال قبل تجربه کرده و به عدد ۴ هزار تن رسیده است، در صورتی که در زمان شبیه سال قبل به مقدار ۲ هزار تن واردات این محصول انجام شده بود.
مقدار واردات اسلب (تختال) نیز در ۱۰ ماهه اول امسال با دقت به آمارهای انجمن فولاد ۱ هزار تن اعلام شده است که این مقدار با اعلامی ۱۰ ماهه ابتدای سال ۹۸ واردات اسلب یکسان بوده است در نتیجه حجم واردات این محصول در این مدت زمانی نوسان خاصی در مقایسه به سال قبل نداشته است در این میان ولی اطلاعات آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از افزایش ۱۰۲ درصدی واردات انواع محصولات فولادی شامل مقاطع تخت و طویل در ۱۰ ماهه نخست امسال در مقایسه به مدت زمانی سال قبل خبرداد؛ در حالتی که امسال در ۱۰ ماه اولیه ۸۰۰هزار واردات محصولات فولادی انجام گرفته است ولی که سال قبل در این مدت زمانی مقدار ۳۹۶ هزار تن واردات برای این محصول ثبت شده بود.
در این میان با نگاه دقیق تری به حجم واردات مقاطع تخت فولادی می توان گفت از اوایل فروردین تا انتهای دی امسال نسبت با زمان شبیه سال قبل رشد ۱۰۹ درصدی را ثبت کرده و به عدد ۷۲۶ هزار تن رسیده است، در صورتی که در زمان گفته در سال ۹۸ به مقدار ۳۴۷ هزار تن واردات مقاطع تخت فولادی انجام شده بود.ولی نکته مهم این است که واردات مقاطع تخت فولادی (ورق) بیشتر برای مصرف سازندگان لوله و پروفیل انجام می‌شود که بنا به علت های متفاوت نمی‌توانند سهمیه ورق فولادی مورد احتیاج خود را با نرخ های مطلوب از تولیدکنندگان داخلی دریافت کنند. آمارهای ۱۰ ماهه ابتدای سال ۹۹ انجمن فولاد همچنین گویای آن است که در این مدت زمانی ۷۴ هزار تن مقاطع طویل فولادی (میلگرد، تیرآهن، نبشی، پروفیل و لوله …) به کشورمان وارد شده که این عدد در مقایسه به مدتی شبیه سال قبل ۵۱ درصد رشد کرده است.
برچسبها:لوله  پروفیل  ورق


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۲۳