روبه رو شدن قیمت ارز و بورس در بازار آهن

با دقت به اینکه دوراندیشی شده بود تحت تاثیر جریان مذاکرات وین با افت قیمت ارز روبه رو شویم، روزهای اخیر انتشار اخبار مثبت از طرف رسانه های اروپایی و روسی در همین موضوع سبب شد روز قبل افتی بودن قیمت دلار ادامه یابد و به کانال ۲۲ هزار تومان وارد شود. از سمتی بورس کالا دوباره به رشد تقریبا یک درصدی نرخ پایه شمش براصول متوسط موزون خرید و فروش ها هفته قبل شروع کرد؛ البته لازم به گفتن است که برای خرید و فروش های این هفته با دقت به افت قابل توجه فاصله بین شمش و مقاطع، بورس کالا دامنه تغییر مثبت و منفی ۳ درصد را برای مقاطع اعلام کرده است. نکته دیگر آن است که با افت قیمت ارز و همچنین وضعیت کسادی که در بازار حاکم شده است، به نظر نمی رسد که این هفته فاصله شمش و مقاطع بیشتر شود.
بازرسی شرایط روز قبل نرخ ها در بازار آهن نشان دهنده ثبات در بیشتر نرخ های اعلامی از طرف تولیدکنندگان انواع مقاطع بود. همچون در این روزها مشتری حقیقی در این بازار مشاهده نمی شود و همه در انتظار مشخص شدن تکلیف مذاکرات و جریان قیمت ارز و از طریق این عوامل مشخص شدن تکلیف بازار آهن هستند.
در بازار روز قبل میلگرد، بیشتر تولیدکنندگان این محصول نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کردند و در این بین بعضی نیز نرخ های خود را ۵۰ الی ۱۰۰ تومان رشد دادند؛ در بین نرخ های اعلامی افت نرخ تقریبا ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی نیز به چشم میخورد. قیمت میلگرد ۱۴ با نرخ ۱۴ هزار و ۶۰۵ تومان بالاترین نرخی بود که برای این محصول اعلام شد و همچون روزهای گذشته این قیمت مربوط به کارخانه راد همدان بود.
همه تولیدکنندگان حیطه نبشی و ناودانی نرخ های خود را پایدار اعلام کردند و افتی نرخی در نرخ های اعلامی دیده نمی شد. نرخ سپری نیز که در طول مدت زمان این چند روز جریان با ثباتی را داشت، روز قبل رشد کم ۱۰۰ تومانی را تجربه کرد.
فروشندگان تیرآهن نرخ های خود را بیشتر ثابت اعلام کردند، در تیرآهن کیلویی فقط شاهد رشد ۸۰ تومانی یکی از شرکت ها بودیم و در قسمت تیرآهن شاخه ای سایزهای پر فروش تیرآهن ذوبی شاهد رشد ۱۰ الی ۲۰ هزارتومانی بودند. همچنین بعضی شاخه ها نیز افت ۲۰ هزارتومانی را تجربه کردند. بازار پروفیل هنوز با تنش همراه است، به صورتی که نرخ پروفیل ضخامت ۲ روز قبل رشد ۱۰۰ تومانی، افت ۲۰۰ تومانی همراه با پایداری را تجربه کرد. در بقیه سایزها نیز شاهد رشد ۱۰۰ تومانی بودیم.
در کل می توان نتیجه گرفت که این احتمال وجود دارد با دقت به تعطیلات بین هفته ای و همچنین توقع برای مشخص کردن تکلیف رویدادهای سیاسی ذکر شده، بازار آهن دراین هفته تغییرات چشم گیری را تجربه نکند.
برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی  تیرآهن  تیرآهن ذوبی


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۵۳