روزهای هیجانی بازار آهن

به گزارش آهن آپ:

روز گذشته در بازار آهن با موجی از افزایش قیمت آهن آلات مواجه بودیم به طوری که قیمت میلگرد آجدار پس از اعلام قیمت چندباره به طور میانگین حدود ۱۷۰ الی ۵۰۰ تومان افزایش داشت.

شایان ذکر است برخی از شرکت‌ها فروش خود را بستند، برخی اعلام قیمت نکردند و دو شرکت نیز ثبات داشتند.

قیمت روز تیراهن نیز دچار نوسانات افزایشی بود به این صورت که در بخش کیلوفروشی حدود ۲۰۰ تومان افزایش و ۵۰ الی ۱۵۰ تومان کاهش قیمت مشاهده شد، در بخش شاخه‌فروشی نیز تیراهن ذوبی با ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان افزایش اعلام قیمت شد.

بازار نبشی و ناودانی در مقایسه با سایر محصولات تلاطم بیشتری را تجربه کرد به این صورت که شاهد افزایش قیمت ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ تومانی در نبشی و ناودانی ناب تبریز بودیم، سایر کارخانه‌ها نیز به طور میانگین ۳۰۰ الی ۶۰۰ تومان افزایش قیمت داشتند درحالی که ثبات جزئی نیز در این بازار مشهود بود.

قیمت پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... در کنار ثبات قیمت در برخی شرکت‌ها افزایش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی را تجربه کرد.

قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی هم مانند سایر محصولات فولادی با افزایش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی اعلام شد در حالی که قیمت روز ورق سیاه ثابت بود و تغییر قیمتی نداشت.

همانطور که انتظار می‌رفت و در تحلیل‌های پیشین نیز ذکر شد، به دنبال ابلاغیه‌ای مبنی بر ایجاد فاصله ۸ درصدی قیمت شمش و میلگرد، آهن فروشان از چند روز گذشته به افزایش قیمت‌ها اقدام کردند اما یک روز پیش از عرضه شمش در بورس کالا ثبات پیشه کردند و سپس روز گذشته که روز معاملات شمش در بورس کالا بود مجددا موجی از افزایش قیمت‌ها به بازار آهن هجوم آورد.

روز گذشته نرخ متوسط شمش در بورس کالا به حدود ۱۴ هزار تومان رسید که این امر افزایش نرخ مقاطع فولادی عرضه شده در بورس کالای امروز را رقم خواهد زد و هفته آتی نیز محصولاتی که در بورس کالا عرضه می‌شوند با اختلاف ۸ درصدی است.

به عبارتی با احتساب نرخ دیروز شمش، قیمت پایه میلگرد حدود ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان خواهد بود که به افزایش نرخ اهن الات در بازار آزاد منجر خواهد شد.

قابل ذکر است که براساس اعلام شرکت بورس کالای ایران عرضه محصولات در هفته پایانی اسفندماه به این صورت خواهد بود که ۲۲ اسفند روز یکشنبه ورق، تیراهن و میگرد عرضه خواهد شد، روز دوشنبه ۲۳ اسفند روز عرضه شمش بلوم است و مقاطع طویل نیز روز سه‌شنبه عرضه خواهد شد. همچنین عرضه محصولات در بورس کالا، در سال آینده از تاریخ ۷ فروردین ماه آغاز خواهد شد.

امروز نیز تا ساعاتی دیگر حدود ۳۳۱ هزار تن محصولات فولادی در تالار صنعتی عرضه خواهد شد.  نرخ میلگرد عرضه شده حدود ۱۴ هزار و ۵۷۴ تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با عرضه پیشین حدود ۱/۵ درصد و نسبت به نرخ پایه حدود ۲/۲ درصد افزایش قیمت داشته است.

در ادامه باید گفت اوضاع جنگ بین روسیه و اوکراین که رو به وخامت است شرایط بازار جهانی فولاد را آشفته‌تر کرده است به گونه‌ای که اثرات مخرب آن موجب افزایش قیمت فولاد صادراتی ایران و محصولات داخلی را رقم زده است.

همچنین مذاکرات وین نیز که در آخرین مرحله رایزنی‌ها متوقف شده، منتظر تصمیمات سیاسی طرفین است تا به پایان برسد. طبق گزارش‌ها علی باقری‌کنی جهت مشورت مجددا به تهران بازگشته و آمریکا نیز به درخواست روسیه پاسخی نداده است به همین دلیل عواملی از این دست موجب توقف مذاکرات و بلاتکلیفی کلیه بازارها شده است.

در مجموع این عوامل در روزهای پایانی سال به افسارگسیختگی و نوسانات هیجانی در بازار آهن و فولاد منجر شده است که خریداران آهن را بلاتکلیف و گیج کرده است.

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۵۶