روش صحیح بستن میلگرد

نحوه بستن میلگرد فونداسیون چگونه است؟

معمولاً در پروژه‌های ساختمانی قبل از بتن‌ریزی، برای یکپارچه‌سازی و جلوگیری از جابه‌جایی میلگردها، آن‌ها را طبق نقشه‌های اجرایی توسط گره‌هایی به یکدیگر متصل می‌کنند. در این میان بسته به شرایط محیطی، زمانی و کارکردی گره‌های مختلفی برای بستن میلگردها به یکدیگر به کار می‌رود. گاهی تمام یا بخشی از میلگردهای فونداسیون را خارج از قالب میبنند و از آن یک شبکه ایجاد می‌کنند و سپس آن را در قاب قرار می‌دهند که به آن شبکه کف فونداسیون منفرد نیز گفته می‌شود و گاهی میلگردها را نیز روی قاب به یکدیگر می‌بندند که شکل آن مانند میلگردهای سقف بتنی می‌شود.

 

 

در نحوه بستن سیم آرماتور بندی، در بعضی مواقع، تمام یا قسمتی از میلگردها را خارج از قالب به‌صورت شبکه‌ای به یکدیگر می‌بندند و سپس آن را در قالب قرار می‌دهند که به آن «شبکه‌ی کف فونداسیون منفرد» می‌گویند. در برخی مواقع نیز می‌توان میلگردها را روی قالب به یکدیگر بست که این روش معمولاً برای بستن میلگردهای سقف بتنی استفاده می‌شود. حال که با نحوه بستن سیم مفتول آشنا شدید، وقا آن است که با انواع گره آرماتوربندی  آشنا شوید.

 

 

انواع گره آرماتوربندی و نحوه بستن خاموت را می‌توان به‌ ۴ دسته زیر تقسیم کرد:

 

۱-گره ساده یا لغزان

گره ساده متداول‌ترین گره برای اتصال میلگردهای اصلی و فرعی (به‌اصطلاح مونتاژ) در شبکه‌های افقی مانند سقف و فونداسیون است. اجرای گره‌ها به این روش باعث سرعت بخشیدن به پروژه خواهد شد.

 

۲-گره صلیبی

اگر از میلگردهای قطور برای آرماتوربندی استفاده می‌کنید و تعداد نقاط اتصال کم است، استفاده از گره صلیبی پیشنهاد می‌شود؛ زیرا استفاده از این گره باعث افزایش استحکام میلگردها به یکدیگر خواهد شد.

 

۳-گره پشت گردنی: روش صحیح بستن خاموت

یکی دیگر از روش‌های اتصال میلگردها به یکدیگر گره پشت گردنی است. در روش صحیح خاموت زدن و اتصال میلگرد به آن در گوشه‌ها، در ستون‌ها و تیرها از این گره استفاده می‌شود.

 

۴-گره اصطکاکی

بهترین گزینه برای اتصال میلگردها در شبکه‌ها و صفحات قائم (محل اتصال میلگردهای افقی به میلگردهای قائم) استفاده از گره اصطکاکی است. این گره از لغزش میلگردهای افقی همانند گره میلگردهای میانی در دیوار برشی، جلوگیری می‌کند.

 

برچسب: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۱ ۰۹:۵۱