روند افزایشی سنگ آهن

در بازار سنگ آهن شاهد رشد نرخ در دوهفته ابتدایی ماه فوریه با وجود شیوع کرونا، بودیم. در آخرین روزکاری از سال در چین یعنی ۱۰ فوریه، قیمت سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بندر کینگدائو با پیشواز فولادسازان چینی به ۱۶۶ دلار در هر تن رسید که در مقایسه به آخرین روز کاری سال قبل در چین تقریبا ۸۰ درصد با رشد همراه بوده ولی سوالی که این روزها گفته شده است این است که آیا بازار جهانی سنگ آهن قدرت افزایش بیشتر قیمت این محصول را دارد؟
سنگ آهن در انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی از افزایش قیمت های خود کم  کرده و جریان کاهشی را پیش گرفته بود که با این حساب فولادسازان در ناتظار جبران منفعت های خود در ماه های نخست سال ۲۰۲۱ بودند، ولی قیمت این محصول با شروع سال جدید چینی بار دیگر جریان افزایشی خود را پیش گرفت و ذخایر سنگ آهن فولادسازان چینی با سنگ آهن ۱۶۶ دلاری و کنسانتره ۱۹۰ دلاری پر شد تا چینی‌ها سال گاو فلزی را با انبارهایی پر آغاز کنند. 
این رویداد موقعی اتفاق افتاد که بر طبق آمارهای اعلام شده از طرف شرکت Vale برزیل، در سال ۲۰۲۰ میلادی صادرات سنگ آهن برزیل با افت همراه بوده، ولی خریداران چینی با افزایش ۸/۷ درصدی درخواست سبب شدند تا رکورد تازه ای از طرف چین برای خرید سنگ آهن از برزیل ثبت شود . این مسئله نشانون دهنده آن است که چینی‌ ها بسیر در پی پر کردن انبارها هستند تا برای طرح‌ های پیشرفته سال گاو فلزی با کم بودن سنگ آهن روبه رو نشوند و همین کار باعث شده است که در ۴۰ روز نخست سال ۲۰۲۱ میلادی افزایش نسبی درخواست و رشد نرخ سنگ آهن سبب شود تا فولادسازان بار دیگراز منفعت مجدد حاشیه سود خود درگیر استرس شوند.
در این میان بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند که هر سال در شروع سال نوی چینی کمی افزایش درخواست انجام می‌ گیرد و افزایش قیمت  این روزهای سنگ آهن به نوعی مرتبط به این موضوع است و این مسئله نباید باعث استرس شود زیرا این رویداد در بازار طبیعی است و بیشتر از این مسئله موردی که باعث استرس شده افزایش ۷۴ دلاری یعنی ۸۰ درصدی قیمت سنگ آهن از شب عید چینی ۲۰۲۰ تا شب عید شکوفه‌های ۲۰۲۱ است.
دیگر کارشناسان نیز اعتقاد دارند بازار سنگ آهن توان این رشد نرخ  ها را ندارد و به سرعت از شیب این رشد ها کم خواهد شد و اما نمی توان گفت که به این میزانی که نرخ ها صعود کرده با کاهش همراه شود. اما دور از انتظار است که قیمت این ماده معدنی در ماه های آتی با رشدی مانند ماه های انتهایی سال ۲۰۲۰ همراه شود و دور اندیشی می‌شود نرخ سنگ آهن عیار ۶۲ درصد در بدترین حالت در همین رنج ۱۶۰ دلار در هر تن باقی خواهد ماند.
یکی از تجارت کنندگان ایرانی‌ که در بازارهای جهانی نیز فعالیت دارد، در این خصوص گفته است که کشور چین بعد از تعطیلات سال جدید و در آستانه گردهمایی سالانه حزب حاکم این کشور، سیاست های تازه اش در خصوص بازار فولاد و سنگ آهن را اعلام و اجرا خواهد کرد و توقع پرکاران بازار برای معین شدن سیاست‌گذاری‌های فولادی چین  سبب سیر تناوب ضعیف نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی تا انتهای ماه مارس ۲۰۲۱ خواهد شد.
 


منتشر شده در دوشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۵۶