ریزش قیمت آهن

 

به گزارش آهن آپ : در روز گذشته نرخ ارز نوسان کمی داشت و در نهایت دلار روی نرخ ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت، اخبار بازار آهن نیز نشان دهنده ی ادامه ریزش نسبی قیمت هاست.

می توان اظهار داشت از روز شنبه خبرهای امیدوار کننده ی مربوط به بهبود روابط خارجی به گوش می رسد و همین خبرها بازار را کاهشی کرد، البته بازار آهن متاثر از کاهش قیمت جهانی و همچنین امید به رفع مشکلات تامین برق واحدهای تولیدی روند کاهشی بیشتری را در پیش گرفت. 

در جمعه هفته پیشین شاهد بالاترین سطح ریزش قیمت سنگ آهن در یک سال و نیم اخیر در بازار چین بودیم، پیش بینی می شود با توجه به روند کاهش قیمت سنگ آهن، قیمت مقاطع و شمش نیز در بازار جهانی کاهشی شود.

شایان ذکر است برای کاهش قیمت مقاطع نیاز است که قیمت شمش القایی نیز کاهش یابد، در حالیکه عدم نظارت و شفافیت در تعیین قیمت شمش القایی به چشم میخورد و  مشخص نیست که قیمت ها در این بخش کاهشی شوند و یا در برابر روند کاهشی مقاومت نماید، همچنین متوسط قیمت میلگرد در روزهای اخیر تنها ۵۲۷ تومان کاهش یافته است که در مقایسه با رشد ۱۸۰۰ تومانی متوسط قیمت میلگرد آجدار ناشی از بحران های تامین برق و خاموشی های مستمر ایجاد شده نشان دهنده ی این است که قیمت ها همچنان جای اصلاح دارد.

البته بخش جالب توجه بازار آهن چنین است که در برابر محرک های افزایش قیمتی به سرعت واکنش نشان می دهد اما در برابر محرک های کاهشی به شدت مقاومت می نماید. 

با بررسی قیمت روزانه آهن آلات مشاهده می شود در روز گذشته قیمت میلگرد در اکثر مبادی فروش ثابت بوده و تعداد کثیری نیز کاهشی در حدود ۵۰ الی ۳۰۰ تومان را لحاظ کردند و متاسفانه توقف فروش در برخی شرکت ها طولانی شده است و کف قیمتی میلگرد روی قیمت ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان قرار می گیرد.

قیمت نبشی و قیمت ناودانی همچنان در روند کاهشی قیمت به سر می برد و مبادی فروش نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومان کاهش داده اند و سه شرکت نیز ثبات قیمتی را لحاظ کردند. در بازار تیرآهن نیز در بخش کیلو فروشی کاهش ۲۰۰ تومانی قیمت تیرآهن لحاظ شد البته دو شرکت نیز ثبات قیمتی را لحاظ کردند. در بخش شاخه فروشی نیز قیمت شاخه های تیرآهن ذوب آهن روند کاهشی در حدود ۴۰ الی ۷۰ هزار تومان را لحاظ کردند.

بازار پروفیل نیز کمی ملتهب است اما فعالان بازار همچنان از بدون مشتری بودن بازار گله دارند و فروشندگان  پروفیل نیز  نوسانی در حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان را لحاظ  کردند.

 

برچسب ها : آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۲۹