ریز بینی مجلس بر نرخ فولاد

به گزارش آهن آپ ، بر طبق گفته های عضو کمیسیون صنایع مجلس، شرایط صنایع فولادی برگرفته از خرده و عمده فروش، بعد از تصویب بودجه در مجلس معلوم  خواهد شد. روح الله عباسپور، عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به این مسئله که دولت با دیدن قانونی شدن مسئله بورس کالا، اظهاراتی درمورد شیوه نامه بیان کرده است، عنوان کرد: اگر وزیر صمت یا معاون اول رئیس جمهور مخالفت کنند، جریان قانون گذاری ما طی می شود.
وی اضافه کرد : مشخص کردن  شیوه نامه فولاد براین طبق بود که صنایع پایین دستی فولاد برای تولید شمش قصد داشتند در ۶۰ درصد فرآورده ها را  را بورس ارائه دهند ولی با این حال فقط ۲۰ درصد فرآورده ها در بورس عرضه شد که حتی نرخ فوب خلیج فارس از آن ارزان تر بود. ایشان در ادامه فرمودند: گروهی از تولیدکنندگان شروع به صادرات کردند ولی مجلس انتقادهایی تحت عنوان اینکه این شرکت ها نخست باید احتیاج داخلی را تهیه کنند، وارد کرد.
عباسپور با بیان این مسئله تعطیلی بعضی از کارخانه های فولادی، بیان کرد: گروهی از صنایع زیر دست فولاد بازارهایی مثل عراق را در رقابت با اوکراین و ترکیه از دست داده اند و همینطور کارگران تعدیل شده اند، به همین دلیل مجلس به این موضوع ورود پیدا کرده است.
وی خاطر نشان کرد: مقرر است که تمام  صنایع رآورده های خود را در ابتدا در بورس عرضه کنند  و در صورت خریداری نشدن فرآورده ها، کالای اضافی را در بازار به فروش برسانند. عباسپور فرمود: هم اکنون کلیاتی از صحن بازگشته و در کمیسیون در حال ویرایش است و همینطور برای خرده فروشان هم محیطی محیا شده است که این موضوع هم  در مجلس ساکت نمانده و بعد از بودجه تکلیف آن معلوم خواهد شد.
سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران هم  درمورد اینکه شیوه نامه بورس، صنایع بالادست و صنایع خرد فولاد را برگرفته  ، بیان کرد: از جمله مسائل جزئی به زمان نرخ گذاری و سهم های ۷۰ تا ۸۰ درصد مربوط می شود. وی با گلایه از تصمیم بورسی ها که سبب شدند زمان عرضه دوباره فولاد در بورس نامشخص باشد، اضافه کرد: بین بورس کالا و سازمان بورس باید فرق قائل شد چرا که  سازمان بورس اجازه حکمرانی دارد ولی شرکت بورس کالا خصوصی و خود تنظیم است که اتفاقا انحصاری عمل می کند.
موضوع دستکاری نرخ فولاد این روزها در وضعیتی  بیان  می شود که مسئله  تغییر نرخ گذاری سیمان از طرف بعضی نمایندگان مانند  نیکزاد نایب رئیس مجلس در مدت ماه های قبل بیان شد. در آن هنگام  با وجود اینکه بر افت نرخ سیمان تاکید می شد ولی  در آخر نظاره گر افزایش نرخ این کالا هم  بودیم که آن هم به دلیل افزایش نرخ تمام شده اتفاق افتاد.
در این رابطه یکی از سرپرستان گفت:برای افت امری نرخ فولاد بعضی نمایندگان مجلس، فشارهایی را وارد می کنند و براین باورند که فولاد در بازار می بایست  زیر ۱۰ هزار تومان عرضه شود در صورتی که به جای این کار می بایست  به فکر مدیریت عرضه و دررخواست و پاک کردن  رانت باشند.

 

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱