زمام بازار آهن دست چه کسی است؟


به گزارش آهن آپ ، معاون معدنی وزارت صمت اطلاع داد که اگر اجازه فولاد را به ما بدهند یک ماهه نرخ ها را مناسب می‌کنیم زیرا در وضعیت فعلی وزارت صمت هیچ وظیفه مدیریتی و مشخص کننده ای در نرخ زنجیره فولاد ندارد از این جهت اگر به صورت تمام اجازه های این حیطه به آن واگذار شود تعهد می‌دهد تا یک ماه نرخ ها را مناسب کند؛ زیرا نرخ‌های کنونی محصولات فولادی قابل قبول برای مردم و پرکاران بازار نمی باشد.
درباره با رشد نرخ محصولات فولادی در بازار و اینکه به چه علت این رویداد رخ داده است باید پروسه ای را که در طول این زمان اتفاق افتاده است نقل کنم. در قسمت مواد اولیه برای اینکه شمش تولید شود به آهن اسفنجی احتیاج داریم، برای اینکه آهن اسفنجی تأمین شود احتیاج به گندله داریم و برای تأمین گندله به کنسانتره و برای کنسانتره به سنگ آهن احتیاج دارد. اکنون ایران دهمین تولیدکننده فولاد دنیا است به صورتیکه که سال قبل اندازه تولیدات ما ۲۷ میلیون تن بود و در ۴ ماهه سال جاری با‌ وجود شیوع ویروس کرونا و تحریم میزان تولید فولاد از زمان شبیه سال قبل بیشتر بوده است. در نتیجه هیچ فقدانی از لحاظ اندازه فولاد، شمش فولادی و مواد اولیه مثل آهن اسفنجی و... نداریم. در ضمن ما برطبق فرمان سرپرست وزارت صمت صادرات مواد اولیه مانند آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره و سنگ آهن را به صورتی خودداری کردیم تا خوراک واحدهای تولیدی داخلی تأمین باشد. ولی چرا محصولات فولادی امروز به این گونه و افسار گسسته در حال رشد نرخ است، باید بازگردیم به انتهای سال قبل (از ماه بهمن به بعد) که چند عامل سبب میشد که رشد نرخ در محصولات فولادی اتفاق بیوفتد.
اولین نکته آن رشد قیت ارز بود؛ دوم به انتهای سال نزدیک می‌شدیم که حتما این کار تورم انتظاری به وجود می آورد و سوم اینکه آن موقع مسئله اف‌ای‌تی‌اف مورد بحث شده بود و تفکر همه بر این بود که اگر ایران از این لیست برکنار گذاشته شود شرایط اقتصاد بدتر می‌شود، بنابراین این موارد به یکدیگر کمک کردند تا رشد نرخ با سرعت زیاد تداوم پیدا کند.
برچسبها: آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۷