زیاده روی در بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، شهرستانی یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران فرمود: رشد نرخ ارز، دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار، تولید بیشتر فولاد نورد بدون در نظر گرفتن احتیاج حقیقی و تفاوت نرخ شمش و میلگرد میان ۱۱ تا ۲۱ درصد از اصلی ترین علل بی نظمی بازار فولاد در کشور است و به طور معمول هر  زمان نرخ ارز زیاد شود مردم برای نگهداری ارزش پول خود به خرید فلزات گرانبها روی می آورند و لذا این باعث می شود درخواست در بازار برای خرید فولاد رشد کند و این در آشفتگی بازار فولاد کشور خیلی موثر است. وی بیا کرد: مداخله وزارت صنعت، معدن و تجارت در بازار هم در بی نظم شدن بازار فولاد موثر است، زیرا این وزارتخانه با مشخص کردن کف و سقف نرخ فولاد در بازار و توان باطل کردن خرید و فروش ها در بازار فولاد کشور اختلال بوجود می آورد و این موجب می شود که بعضی ها برای خرید فولاد در بورس رغبت زیادتری داشته باشند. این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به حجم مصرف فولاد در کشور گفت: تقریباً سالانه ۷.۵ ملیون تن مصرف فولاد نورد طویل در کشور است و سالانه ۲.۵ میلیون تن هم صادر می شود و رشد تولید زیادتر از این به بازار لطمه می زند.

شهرستانی اضافه کرد: در قسمت تولید نورد طویل در کشور نوردکاران بسیاری پرکار هستند که بدون دقت به مصرف حقیقی  تیرآهن و یا میلگرد درپی خرید مواد اولیه ارزان قیمت شمش و تولید زیادتری از این کالاها هستند تا سود زیادتری را از این بدست بیاورند .بنابراین این موضوع هم در آشفتگی بازار فولاد در ایران خیلی تأثیرگذار است.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان کرد: از سویی تفاوت نرخ شمش و میلگرد در بازار ایران میان ۱۱ تا ۲۱ درصد نیز عامل مهم اختلال در بازار فولاد است زیرا در کشورهای مختلف جهان اختلاف این دو محصول فولادی بین ۷ تا ۱۰ درصد است، اما تفاوت ۱۱ تا ۲۱ درصدی بازار فولاد بازار کشور را پریشان می کند.
وی بیان کرد: اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت در بورس برای خرید فولاد نرخ کف و سقف این کالا را مشخص نکند در این صورت عرضه و درخواست در بازار نرخ فولاد را تعیین خواهد کرد و تفاوت نرخ  شمش و میلگرد در بازار به حداقل خواهد رسید.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به حجم خرید و فروش شمش در بورس گفت: اوایل این هفته ۱۶۰ هزار تن شمش فولادی در بورس عرضه شد ولی تنها ۶۰ هزار تن آن فروخته شد و حتی این کالا ۱۰ درصد زیر نرخ پایه هم  قیمت گذاری شد ولی بازهم خریداران برای خرید میلی نشان ندادند. شهرستانی تاکید کرد: فولاد یک کالا راهبردی است و نرخ آن در بازار می بایست برحسب نرخ های بین المللی باشد و هرچه نرخ آن بر طبق نظام عرضه و درخواست در بازارهای جهانی رشد و یا افت داشته باشد در بازار ایران هم می بایست نظاره گر همین شایط باشیم. وی فرمود: دولت باید در بازار فولاد به صورتی عمل کند تا بازار فولاد به ثبات برسد چراکه سیاست های افراط و تفریط و شوک به بازار باعث بی نظمی زیادتر بازار فولاد می شود.

برچسب ها:آهن آپ  میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱