سرازیری کند افت نرخ در بازارآهن

بازار آهن


بر اساس بررسی های انجام شده از جریان اعلامی قیمت محصولات کارخانه ها، روز قبل بازار میلگرد بر روی نرخ ۵۸۰۰ تا ۵۸۵۰ تومان (+vat) قرار گرفت. اگرچه جریان خرید و فروش شمش در بورس کالا انتظار افت بیشتر نرخ ها را به وجود آورده است، اما قسمت خصوصی به شدت از ادامه جریان افت نرخ ها ناراضی بوده است و طاقت اینطور افت نرخی را اکنون ندارد. از این جهت کارشناسان به تعدادی از عوامل موثر بر جریان افتی فعلی بازار آهن اشاره داشته اند:

۱-خریدهای پرشور پایان سال قبل و دپوی مازاد موثر انبارها
۲-پیش خریدهای انجام شده هیجانی زمستان سال قبل که در حقیقت درخواست داخلی بهار امسال را جبران نموده بود.
۳-اثر شیوع بیماری covid-۱۹ یا ویروس کرونا در دنیا و اثر کسادی و کاهش نرخ ها در بازارهای جهانی در فرمول جدید تشخیص قیمت بازار داخلی در بورس کالا به عنوان تابعی از قیمت بازارهای جهانی
۴- روند ادامه دار حکم کننده بر اساس ادامه جریان کاهشی حجم درخواست حقیقی و ضعیف محصول نهایی بازار آهن در بازار داخلی تاثیرگذاراز کسادی فرسایشی بازار مسکن که پس از موج های رشد متوالی نرخ مسکن و قیمت زمین در طول سالیان قبل بر بازار داخلی حکم کننده شده وتوان خرید مردم را به شدت کم کرده است‌. از سوی دیگر بودجه های اختصاص یافته به پروژهای عمرانی دولت هم در طول همین زمان برای تحریم ها و افت قیمت نفت به درطول زمان و تا به امروز افت کرده است.
۵- نظارت و مدیریت دولت بر روند عرضه و توزیع محصولات فولادی در بازار داخلی و بعضی کم دقتی ها در سال قبل به نوعی باعث رشد نرخ تا سقف ۱۰۰۰ تومان بیشتراز قیمت های در حال حاضر در بازار داخلی شد که بعد از دقت ناظم بازار دوباره در روزهای آخر سال قبل به کانال درست خود بازگشت.

برچسبها:میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ ۰۹:۰۳