سرانجام نا مشخص نرخ آهن

آهن آلات

در وضعیتی که شاهد به انتها رسیدن توافقات بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و در این بین نیز رئیس مجلس اعلام کرده است که طبق قانون همکاری دیگری نباید با آژانس انجام پذیرد، در بازار ارز با تغییرات نرخ دلار مواجه شده و برگشت دوباره به کانال ۲۳ هزار تومان را شاهد بویم. امروز و در خصوص با منقضی شدن توافقات ایران و آژانس، مقرر شده تا رافائل گروسی نشست خبری برگزار کند و به همین طریق احتمال دارد که از توافق تازه با آژانس خبرهایی به گوش برسد.
در هر حالت جدا از تغییرات قیمت ارز، علتی که سبب افت فشار نرخی شده است را می توان کاهشی شدن نرخ های جهانی به واسطه سیاست های چین در نظر گرفت، البته لازم به گفتن است که این روند زیاد پایدار نبوده و مقطعی می باشد. از یک طرف کسادی که بر بازار حاکم شده است و از طرف دیگر عدم درخواست در بازارآهن سبب شده است تا شاهد عقب گرد در این بازار باشیم و باید دید که آیا عوامل ذکر شده می توانند سبب شوند که تولیدکننگان به رشد نرخ شمش در دامنه مشخص شده سه درصد اقدام نکنند.
با وجود این تحلیل ها و اثرعوامل متفاوت بر نرخ انواع آهن آلات در بازار، شاهد افت نرخ در حیطه میلگرد بودیم، به صورتی که نرخ میلگرد روز قبل تقریبا ۵۰ الی ۳۵۰ تومان افت را تجربه کرد.بعضی نیز در این بین به تغییر نرخ های محصولات خود اقدام نکرده و نرخ های خود را ثابت اعلام کردند؛ نرخ میلگرد سایز ۱۴ شرکت نورد گلستانبیشترین نرخ را در بین اعلامی های مبادی فروش داشت و با قیمت ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد، دربرابر شرکت بردسیر کرمان نرخ میلگرد خود را با قیمت ۱۴ هزارتومان اعلام کرد که به عنوان کمترین قیمت در میلگرد سایز ۱۴ حساب می شد.
برعکس دیگر مقاطع، سکون نرخی در بازار نبشی و ناودانی به چشم میخورد، به این گونه که نرخ ها بدون هیچگونه نوسانی اعلام شد و تنها یک شرکت به افت ۱۰۰ تومانی نرخ محصولات خود اقدام کرد. در بازار تیرآهن با کاهش قیمت محصولات این حیطه روبه رو بودیم؛ نرخ تیرآهن کیلویی ۱۵۰ تومان افت داشت و در قسمت تیرآهن شاخه ای نیز در سایزهای پر فروش شاهد افت ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی همراه با ثبات بودیم.
در صورتی که همچنان شاهد کمبود درخواست در بازارآهن هستیم، اما با این وجود با ثبات نرخ پروفیل در روز قبل روبه رو بودیم، به روشی که تمام شرکت های تولیدکننده این محصول، بدون نوسانی در نرخ ها، محصولات خود را روانه بازار کردند. همچنان شاهد حاکم بودن جو متناقض در بازارآهن هستیم و از طریق سردرگمی هایی که در بازار وجود دارد، اما و اگرهای بسیاری در باره سرنوشت این بازار بیش از قبل نمایان شده است.

برچسبها:میلگرد تیرآهن پروفیل


منتشر شده در سه شنبه، ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۴۵