سردرگمی خرید در بازار آهن

در طول این روز ها به دلیل اختلاف در موضوعات سیاسی مانند انتخابات ریاست جمهوری امریکا شاهد آشوب های زیادی در حیطه نرخ گذاری محصولات مصرفی خود می باشد. البته این آشوب ها نه فقط بازار آهن بلکه کل بازار های هم جوار را دچار خود نمود و باعث افت بسیار قیمت ارز و طلا در بازار شد همین علت ها باعث شد تا دوباره دلالان بازار از استرس افت سرمایه خود آغاز به فعالیت نموده و خبرپراکنی هایی درباره موقتی بودن موج افتی نرخ ها را در بازار پخش کنند ولی بی خبر از اینکه جریان کاهشی نرخ ها شروع شده است و حباب ها یکی یکی در حال تخلیه می باشند.
البته تجربه اثبات کرده است که درنگ در برنامه های اجرایی و عملیاتی مصرف کنندگان نهایی که با مشاهده جریان افتی دست از خرید کشیده اند شاید از یک جهت برای آنها دارای سود باشد ولی زیاده خواهی مدام جریان کاهشی بازار همیشه با موج بسیاری از مراجعات در مدت کم برای خریدآهن در بازار روبه رو بوده است زیرا که افت نرخ ها همیشه در کل حیطه ها به صورت قطره چکانی بوده ولی رشد آن غیر منتظره و باورنکردنی. از این جهت پیشنهاد پرکاران بازارآهن به درخواست کنندگان خرید، قدم های آرام و متوالی در بازار می باشد زیرا که تشنج تغییر نرخی چه در بازار آهن چه در بقیه بازارهای سرمایه ای به درجات گاهی بیشتر از ویروس کرونا شوم و مرگ آور بوده است.
در این بین بازرسی شیطنت بعضی تولید کنندگان در حیطه لوله و پروفیل که باعث گرانی ورق در بازار شده است نیز خالی از لطف نمی باشد. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تذکر به نقش بعضی کارخانجات حیطه لوله و پروفیل در گرانی انواع ورق در بازار فولاد کشور اصرار کرد: تمام احتیاج حیطه لوله و پروفیل در طی این یک سال تقریبا ۲/۵ میلیون تن بوده است، ولی در طی این زمان این کارخانجات ۱۸ میلیون تن ورق خریده‌اند. 
سوال اصلی اینجاست که چه رویدادی برای باقیمانده این حجم رخ داده است؟ او هم چنان اعتقاد دارد که تعلق دادن سهمیه ورق به بعضی شرکت‌های صوری سبب کمک کردن به میانجی‌گری در این حیطه شده است، به صورتی که بعضی افراد که ورق‌های فولادی را از کارخانجات تولیدکننده آن دریافت می‌کنند، خودشان هیچ تولیدی ندارند و صرفا ورق‌های خریداری‌شده خود را انبار می‌کنند و همین کار باعث افت موجودی ورق در بازار و رشد نرخ آن می‌شود.

برچسبها:لوله  پروفیل ورق


منتشر شده در دوشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰