سردرگمی درخواست کنندگان بازار آهن

در روز دوشنبه ۱۷ خرداد نرخ پایه شمش فولاد اعلام شد که باعث شد قیمت مقاطع فولادی بار دیگر در بازار آزاد رشد کند و در چنین وضعیتی نرخ میلگرد در بازار آزاد تهران با ورود به کانال ۱۵ هزار تومانی مورد خرید و فروش قرار گیرد. 
با این وجود در روز قبل نرخ پایه شمش فولاد با حساب کردن مالیات ارزش ‌افزوده و کارمزد ارکان بورس؛ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد که باعث رشد دوباره نرخ میلگرد در بازار آهن شد. از دیگر طرف با وجود رشد مخارج های تولید و احتمال کم بودن آب و برق در ماه های آینده، پرکاران این بازار احتمال افت تولید شمش و مقاطع فولادی را در ماه های آتی مطرح کردند و در این حالت با وجود رکورد هایی که در چند وقت اخیر نرخ مقاطع از خود به ثبت رساند؛ بر مقدار خرید در این بازار نیز اضافه خواهد شد.
نرخ پایه میلگرد برای عرضه امروز، ۱۳ هزار و ۹۶۰ تومان اعلام شده است که با مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس این قیمت به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان ارزیابی می شود. با دقت به گفت و گویی که با پرکاران بازار آزاد تهران انجام گرفته بازار آهن در سردرگمی به سر می برد  و در این میان بسیاری با رکورد شکنی نرخ ها توان خرید خود را از دست داده اند. 
از دیگر سو رشد درخواست سرمایه ای، ادامه رشد قیمت ارز آزاد و سرایت افزایش نرخی آن در قیمت ارز نیمایی و رشد نرخ های پایه در هفته های آینده بسیاری دیگر را برای خرید در این بازار سوق می دهد. البته احتمال افت تولید در این حیطه نیز به علت کم بودن آب و برق در کشور اثر مهمی در درخواست این عده دارد. التهابات انتخاباتی و روزهای انتهایی دولت فعلی نیز بستری را برای رشد نرخ ها بدون هیچ مدیرتی را در این بازار مهیا کرده است. 
همانگونه که روز قبل شاهد عدم درخواست خوب از شمش فولاد در بورس کالا بودیم، امروز توقع می رود که با دقت به فاصله تقریبا ۴۰۰ تومانی بین نرخ پایه شمش و میلگرد با پیشواز خوبی در عرضه‌های مقاطع طویل فولادی مواجه شویم و برگشت توسعه به خریدوفروش های بازار آزاد، مسئله دیگری است که احتمال پیشواز خریداران از رینگ امروز را  تقویت می‌ کند.
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۸