سرنوشت بازار آهن پس از انتخابات

روز قبل و در جریان ادامه تغییرات قیمت ارز در کانال ۲۳ الی ۲۴ هزارتومان، شنیده ها از بازار آهن بیانگر ثبات نسبی نرخ انواع آهن آلات بود. با وجود اینکه پارامترهای اثرگذار بر بازار یعنی نرخ های جهانی و همچنین بازار ارز با پایداری همراه هستند ولی وضعیت توقعی که در بازار ایجاد شده است سبب شده است تا کسادی حکم کننده بر بازار بیشتر از قبل شود.
این وضعیت به واسطه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شده است؛ به صورتی که بسیاری از خریداران و فروشندگان اقدام به خرید و فروش آهن آلات نمی کنند و تا مشخص کردن تکلیف رویدادهای سیاسی داخل کشور دست نگه داشته اند. از طرف دیگر بر طبق اخباری که از مذاکرات وین منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که تا قبل از انتخابات توافقاتی انجام نخواهد گرفت و طرفین این مذاکرات ترجیح داده اند تا با دولت تازه ای که انتخاب خواهد شد مذاکرات خود را انجام دهند.
تحت اثر این عوامل، روز قبل در نرخ های روزانه آهن آلات که از طرف تولیدکنندگان این حیطه اعلام می شود، نرخ میلگرد در بیشتر شرکت های تولیدکننده این محصول بدون نوسان اعلام شد، در بین ثبات نرخ ها تعداد قابل توجهی نیز نرخ های خود را چیزی تقریبا ۲۰ الی ۲۰۰ تومان افت دادند. در بین نرخ های اعلامی، بیشترین نرخ میلگرد۱۴، عددی مقابل با ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و کمترین قیمت ۱۵ هزارتومان بود.
با وجود ثباتی که روزهای قبل در بازار نبشی و ناودانی برقرار بود، روز قبل نرخ نبشی و نرخ ناودانی از طرف تولیدکنندگان این محصولات با افت تقریبا ۲۰۰ الی ۴۵۰ تومانی اعلام شد. در این بین بعضی از مبادی فروش نیز نرخ محصولات خود در این حیطه را اعلام نکردند.
در بازار تیرآهن نیز با افت نرخ ها روبه رو بودیم، به این گونه که نرخ تیرآهن کیلویی با افت ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام شد. نرخ تیرآهن شاخه ای نیز در شاخه های پر فروش با افت ۲۰ الی ۴۰ هزارتومانی همراه با ثبات اعلام و روانه بازار شد. نرخ پروفیل روز قبل با تغییر همراه بود، به صورتی که نرخ ها در این حیطه هم با افت ۱۵۰ الی ۲۰۰ تومانی همراه بود و در برابر رشد و ثبات نیز به چشم می خورد.
در کل به نظر نمی رسد تا بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نوساناتی در جریان حال حاضر بازار آهن و نرخ آهن آلات رخ دهد و توقع برای مشخص شدن تکلیف این موضوعات همچنان از طرف مصرف کنندگان ادامه دارد.

برچسبها:میلگرد نبشی  ناودانی  تیرآهن  پروفیل


منتشر شده در سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۵۶