سرپیچی نرخ ها در بازار آهن

بازار آهن


به دنبال رشد نرخ های مداوم در کشور قیمت انواع محصولات فولادی نیز در بازار آزاد آهن به صورت افسار گسسته ای دوباره رشد کرد به صورتی که امیدواری پرکاران بازار فولاد برای ادامه ارزانی‌های روزهای آخر هفته قبل به صورت تمام به نا امیدی تبدیل شد. گرانی‌های این هفته بازار آهن البته متاثر از سایه بزرگ دلار رخ داده و به گویا در وضعیتی که بازرگانان بازار ارز در پی ادامه تغییرات دلار هستند و با کل توان در برابر افت بهای ارز ایستاده‌اند، بعضی منفعت طلبان بازار آهن همچنان در آتش گرانی‌های قیمت محصولات فولادی به سر میبرند. 
 همچنین عرضه مطلوب ورق در بورس کالا نیز نتوانست در برابر رشد نرخ افسار گسسته قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد بایستد. به صورتی که نرخ های پیشنهادی برای ورق‌های عرضه‌شده در بورس کالا به رقم های نجومی رسید، به صورتی که متوسط نرخ انتهایی ورق‌های گرم عرضه‌شده تا ۱۲ درصد بیشتر از قیمت پایه بالا رفت و قیمت انتهایی ورق‌های سرد عرضه‌شده نیز حتی به ۶۴ درصد بیشتر از نرخ پایه رسید. این گرانی را می‌توان تاثیر پذیر از تلاطمات امروز بازار ارز و البته تشنگی بسیار سمت درخواست برای ورق فولادی دانست. چرا که تقریبا یک ماه قبل ورق فولای یا در بورس کالا عرضه نشده بود یا به صورت مچینگ به این بازار می‌آمد. 
 البته شنیده میشود که رئیس دولت متدبر و امیدواری با بعضی از افراد مهم زنجیره فولاد انجمن داشته و گویا گران‌تر شدن قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد دهمین تولیدکننده فولاد در دنیا از نرخ های جهانی این محصولات، اولین مقام اجرایی کشور را وا داشته است تا چاره ای برای رفع مسئله های این بازار تدارک ببیند تا احتمالا امیدواری مصرف‌کنندگان حقیقی محصولات فولادی به عقلانی شدن نرخ ها در این بازار زنده شود. از این جهت ضروری است که در مرتبه اول صحبت تشخیص ضرایب نرخی زنجیره فولادی که بیشتر از یک ماه است دچار اختلاف‌های صنفی و سیاسی شده، تکلیف مشخص شود. پس از آن نیز این توقع می‌رود که در انجمن احتمالی امروز درباره به وجود آوردن برابری بین صادرات سازمان های فولادی و عرضه در بازار آزاد بحث شود و روش های خودداری از حضور بازرگانان در بازار فولاد،بر هم خوردن برابری بین عرضه و درخواست و تبدیل شدن این بازار به بازاری سرمایه‌ای نیز به صحبت گذاشته شود.
برچسبها:ورق 


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۰