سنگ آهن در حاشیه بسته شدن

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، نایب رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: تصمیم گیری های اشتباه برای قسمت معدن به ویژه حیطه سنگ آهن باعث روی دادن دو اتفاق شده است؛ اول افت سرمایه گذاری در معدن و دومین رویداد، بسته شدن معادن سنگ آهن است. براساس اطلاعات، ۴۴۳ معدن سنگ آهن در کشور شناخته شده که ازاین شمار ۱۵ معدن بزرگ مقیاس و مابقی هم در فرم کوچک مقیاس قسمت بندی می شوند.از این شمار ۲۰۶ معدن در سال پیش با وجود داشتن پروانه بهره برداری و احتیاج زیاد به سنگ آهن در کشور، بسته شدند.

غرقی اعلام کرد: با اجرای عوارض صادرات بر کالاهای سنگ آهنی، بازار صادراتی به طور کامل ظاهر غیر اقتصادی به خود گرفته و فقط بازار به جای مانده بازار داخلی بوده که این بازار هم به علت نرخ گذاری ضربه خورده است.نتیجه این حرکت فقط کمبود تولید سنگ آهن و فقدان مواد اولیه برای بخش های فولادی در سال های آتی می باشد.

وی یادآوری کرد: به علت محدودیت و فقدان محیط رقابتی در سنگ آهن و پخش غیر عقلانی سود در چرخه، مواداولیه ای برای بخش های فولادی که در سال کنونی و سال های آتی وارد خط تولید می شوند، وجود نخواهد داشت و احیاناً این صنایع هم بسته خواهند شد. سود در چرخه صنعت فولاد به شکل غیر عقلانی پخش شده و به سوی بخش های پایین دست حرکت خواهد کرد که این به این معنی است که قسمت معدن به صنایع پایین دستی یارانه می دهد.

غرقی در ادامه اضافه کرد: با رشد هزینه ها تهیه ماشین آلات و تجهیزات، بیرون آوردن و بارگیری مواد معدنی، طبیعتا مخارج سرمایه گذاری هم بسیار زیاد می شود و کمتر نظاره گر ورود سرمایه های تازه به قسمت معدن خواهیم بود. حتی معادن پرکار فعلی هم فقط به تولید در حد توان و برطرف کردن احتیاجات اولیه خود و سفارش می پردازند و پیشرفت معدن و رشد گنجایش بهره برداری و حتی رسیدن به گنجایش اسمی به راحتی مقدور نیست.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۱۲