سنگ آهن دچار سیاست های چین

برعکس تحلیل هایی از طرف بعضی از موسسات اعتبارسنجی بین المللی، در طول دو هفته اخیر در بازار سنگ آهن با افزایش درخواست و به واسطه آن رشد بسیار نرخ آن روبه رو شدیم. اما این جریان با اعلام شدن تصمیمی از سمت بزرگترین مصرف کننده و خریدار این محصول تغییر کرد و به آرامی در مسیر افتی قرار گرفت.
کارشناسان این حیطه اعتقاد دارند که سال ۲۰۲۱ برای بازار سنگ آهن، سال پر اهمیتی حساب می شود؛ زیرا در تاریخ ۲۷ آوریل ۲۰۲۱ این محصول پس از پیشی گرفتن از سطح های ثبت شده که عددی میان ۱۹۰ الی ۱۹۱ دلار بود، به عدد ۱۹۳/۸۵ دلار رسید که این میزان را می توان در تاریخ به عنوان بیشترین رکورد در نظر گرفت. از نظر کارشناسان بازار سنگ آهن و کامودیتی قیمت های تازه اعلامی موجب غافلگیری بازار شده است.
برعکس اینکه در مدت زمان یک هفته بازار با رشد نرخ ها روبه رو شده بود، اما در خرید و فروش های انجام گرفته سنگ آهن شاهد عقبگرد شدیدی بودیم، بدین ترتیب از طریق وضعیت موجود نرخ سنگ آهن با تغییذ همراه است. در این میان بعضی از پرکاران بازار از جریان موجود در بازار و کاهش ناگهانی نرخ ها متعجب شده اند، زیرا به علت محدودیت موجودی کارخانه ها و تجار، درخواست فولاد در چین همچنان رو به بالا می باشد.
نشریه پلتس و اس اند پی گلوبال دوراندیشی کرده بودند که در سه ماهه دوم امسال میلادی قیمت سنگ آهن می بایست افت پیدا می کرد، ولی دلیل این افت نرخ از طرف این موسسات و عده ای از تحلیلگران بازار، وضعیت کرونایی و تاخیر در بازسازی فضای بازار فولاد و همچنین به سرعت افزایش نکردن گنجایش های تولیدی تعطیل شده در دوران اوج گیری کرونا اعلام شده است؛ این وضعیت در صورتی است که اواسط هفته گذشته شوک نرخی به بازار سنگ آهن از طرف چین وارد شد.
این شوک به علت تصمیمی بود که دولت چین اتخاذ کرد؛ این تصمیم در جهت آزادسازی واردات محصولات فولادی و از طرف دیگر برداشتن مشوق های صادراتی که سبب خواهد شد تا مصرف این محصول در داخل این کشور افت یابد، اخذ شده بود. کارشناسان سطح بین المللی توقع نداشتند که دولت چین برای کنترل نرخ سنگ آهن چنین تصمیماتی را اتخاذ کند. این موضوع در صورتی است که چین توانسته با اعمال تغییرات در قوانین به بازار عرضه و درخواست وارد شود و در این حیطه موثر واقع شود. به عبارت دیگر می توان گفت که در شش ماهه دوم سال جاری این امکان را دارد که به کنترل نرخ بازار سنگ آهن شروع کرده و در این زمینه به موفقیت برسد.
با این تفاسیر، این طور به نظر می رسد که بازار سنگ آهن گرفتار سیاست های اتخاذ شده دولت چین شده است. در صورت ادامه یافتن روند کنونی از طرف این کشور تا انتهای سال ۲۰۲۱ انتظار می رود با افت نرخ سنگ آهن و از سمت دیگر رشد نرخ محصولات فولادی در جهان مانند چین مواجه شویم.
 


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۳۶