سهم صادراتی فولاد در سال 1400

به گزارش آهن آپ ، بعضی از متخصصان صنعت فولاد جلسه ای با حضور اردشیر سعد محمدی، سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن با قصد برنامه ‌ریزی جامع برای صنعت فولاد در سال ۱۴۰۰ و رسیدگی به  چالش‌های این صنعت تشکیل دادند که البته در این نشست مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع و سیف ‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت همراه با سعدمحمدی حضور داشتند.
به گفته روابط عمومی انجمن نوردکاران فولادی سرپرست معاونت معدنی وزارت صمت دراین جلسه طرح تشکیل انجمنی تخصصی و دائمی در حیطه فولاد و نورد با حضور مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و نمایندگانی از تشکل‌‌های صنفی حیطه فولاد را برای کنترل و بررسی حجم عرضه و درخواست فرآورده های فولادی در بورس کالا و بازار آزاد عرضه کرد.
سعدمحمدی با اشاره به این مسئله که سهمیه صادراتی همه چرخه فولاد کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش فولادی و ورق برای سال ۱۴۰۰ تشخیص و به بخش های فولادی ارسال شده است، تأکید کرد: حجم صادرات فولاد از اول سال کاهش یافته است  و برترین راه حل این  است که مابقی شمش تولیدی کشور ارسال شود. تولیدکنندگان القایی هم می بایست شمش خود را در بورس کالا ارائه داده و در ازاء آن آهن اسفنجی دریافت کنند.
وی بیان کرد   تعرفه واردات ورق پایین تر از ۵ میلی‌متر پاک می‌شود. سعدمحمدی درمورد بازار ورق و پخش این کالا در بورس کالا گفت: می بایست روند کار در نظر گرفته شود تا امکان خرید ورق برای بخش های کوچک در بورس کالا هم امکان پذیر شود؛ به شرط این که بررفتار بخش ها در قسمت خرید و فروش بررسی شود.
در ادامه معاون امور صنایع وزارت صمت هم در این نشست گفته های مهمی درمورد بازار ورق‌های فولادی داشت و بیان کرد :مسئولی برای آشکار در چرخه ورق نیست و حتما باید پخش ورق کاملا آشکار باشد. باید این سؤال بیان شود که چرا بورس کالا مانع تولید است؛ در صورتی که این کار خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری است.
علی جدی، نایب‌ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، هم در مصاحبه چند روز پیش تاکید کرده است که در برنامه فولادی مجلس طرحی بیان شده است تا انجمنی شکل بگیرد متخصصان حلقه‌های گوناگون چرخه، وزارت صمت، مجلس، قوه قضاییه و بورس کالا در حیطه فولاد تشکیل شود تا بحث‌های تخصصی حیطه فولاد در این کمیته انجام شود و نرخ پایه فرآورده های فولادی هم بوسیله این کمیته مشخص و به بورس پیشنهاد شود.

 

برچسب ها: آهن آپ ورق‌های فولادی


منتشر شده در شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶