سوله خرپایی چیست و چه کاربردی دارد؟

 به گزارش آهن آپ:

سوله خرپایی
سوله خرپایی یکی از بهترین نوع های سوله سبک است . اگر می پرسید چرا پس در این مقاله با ما همراه باشید تا هرآنچه درباره سوله سبک خرپایی می خواهید بدانید در اختیار شما قرار دهیم . معرفی سوله سبک خرپایی ، انواع سوله خرپایی، کاربرد ها ، مزایا ، معایب ، نحوه اجرا و …. همگی در این مقاله برای شما گردآوری شده است .

سوله خرپایی که یکی از سه نوع سوله سبک می باشد یکی از بهترین نوع سوله های سبک است به این دلیل که به شکل باور نکردنی هم از لحاظ قیمت ، هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ امکان اجرا شدن دست ما را بسیار بسیار باز تر می کند و مقرون به صرفه بودن آن کاملا مشهود است.

سوله خرپایی در ساخت و ساز سازه های بزرگ جایگاه ویژه ای دارد و دارای آینده درخشان در زمینه سوله سبک می باشد.سوله خرپایی به علت وزن کم یکی از مقرون به صرفه ترین نوع سوله ها می باشد که امکان استفاده در محل های مختلف از جمله صنعتی و غیرصنعتی را دارد.

 

مهم ترین ویژگی سوله خرپایی امکان استفاده از آن برای سازه های بسیار بزرگ با دهانه های بزرگ است . درواقع مهم ترین دلیل محبوبیت سوله خرپایی دامنه وسیع کاربردی آن است . سوله خرپایی امکان اجرای سقف های عظیم را فراهم می کند بدون اینکه نیاز به ستون زنی در وسط سازه باشد و این یعنی تحول در ساخت سازه های با دهانه بزرگ در عین حفظ استقامت و کاهش هزینه و در کنار آن زیبایی بخشی به محیط مورد نظر .

در کنار این ویژگی مهم ، یکی خصوصیت بسیار مهم دیگر سوله خرپایی عدم محدودیت در ساخت دهانه های بزرگ است.

سوله خرپایی چیست ؟


سوله خرپایی به بیان ساده سازه های فلزی یا چوبی به شکل مثلثی هستند که ابن مثلثی بودن مزایای زیادی را برای ما به همراه دارد و در اصل تحمل بار بسیار برای ما مفید است . سوله خرپایی از لحاظ تحمل نیرو های کششی و همچنین فشار وارد بر سازه بسیار قوی و مستحکم است که به خاطر ساخت به شکل مثلثی این سازه است . البته سوله های خرپایی به شکل چهارگوش هم ساخته می شوند که با داشتن یک سری فاکتورهای خاص بازهم نتیجه مطلوب را خواهند داشت .

اما زمانی که این سازه به شکل سه گوش ساخته می شود تا میزان زیادی و بدون خم شدن توان بالای تحمل فشار را دارد . فقط درصورتی این امر غیرممکن می شود که یکی از قسمت های سازه بشکند . بنابراین یکی از مقاوم ترین و مناسب ترین سازه ها برای تحمل فشارهای بالا است .

این نوع سازه ها به شکل خرپایی است و با استفاده از  پروفیل ، فولاد ، و گاها چوب و یا ترکیبی از  این دو ساخته می شوند که این ساختار موجب شده  که وزن فولاد مصرفی در این نوع سازه ها نسبت به سوله های ساخته شده با تیر ورق پایین تر بیاید . چون سوله های تیرورقی بسیار سنگین هستند و درواقع متریال اصلی آن فولاد بوده و به شکل ورقی ساخته می شوند که نتیجه آن افزایش مصرف فولاد و بالا رفتن وزن سوله و افزایش هزینه برای فولاد مصرفی است.

سوله سبک یک پدیده در نوع خود است . امروزه دیگر با وجود سوله خرپایی ،می توان گفت سوله های تیرورقی تقریبا کنار رفته اند و به عنوان سوله دست دوم خرید و فروش می شوند .سوله های خرپایی که معمولا با نام سوله سبک خرپایی هم شناخته می شوند علاوه بر اینکه در دسته سوله های سبک هستند جزو سوله های ارزان هم هستند.

مزایای سوله سبک خرپایی:


خب تا اینجا تقریبا اطلاعاتی که در رابطه با سوله خرپایی ارائه کردیم مطمئنا توجه شما را به این نوع سوله ها بیشتر از همیشه جلب کرده است . اکنون نوبت به ارائه مزایای سوله خرپایی می رسد . مطمئنا سازه ای با این توصیفات مزایای بسیاری برای مصرف کننده خواهد داشت تا این سازه را جایگزین سازه های کهنه و سنگین خودش کند و سازه های جدید و بزرگتر را با سوله خرپایی بنا کند.

مواردی که دراین لیست قرار داده شده اند مسلما تمام مزایای سوله خرپایی نیست اما تلاش کرده ایم به شکل کامل به همه موارد مهم اشاره داشته باشیم.

  • پایین بودن هزینه های تمام شده نسبت به تیر ورق که مسلما میدانید که بخاطر مصرف پایین فولاد این اتفاق می افتد.
  • ایمنی و استحکام بالای سوله خرپایی به علت شکل طراحی آن ، که همان طور که گفتیم ساخت آن به شکل مثلثی به این علت است.
  • عدم وجود محدودیت در ابعاد دهانه این نوع سوله ، که مهمترین ویژگی سوله خرپایی به نوعی همین موضوع بود که تنها راه برای ساخت سازه های با دهانه بزرگ است .
  •  نصب انواع جرثقیل های سقفی، دروازه ای و… که بازهم می توان گفت یک مزیت بسیار مهم است و هرنوع جرثقیل در ساخت سوله خرپایی بدون محدودیت قابل استفاده و اجرا است.
  • زیبایی سوله خرپایی هم یکی از مزایای آن است چرا که سقف های بسیار زیبا و ساده  ولی درعین حال جذاب می توان با آن ها اجرا کرد که بستگی به طراحی هندسی زیبای آن هم دارد .
  • سرعت موضوع دیگری است که در سوله خرپایی محقق شده است ، چرا که سرعت ساخت و نصب در این نوع سوله سبک بسیار بالاست .
  • سوله خرپایی به علت نوع اتصالات خود چندین و چند بار قابل باز و بسته شدن یا به اصطلاحی مونتاژ و دمونتاژ شدن است .
  • حمل و نقل این نوع سوله بسیار راحت و کم هزینه است .
  • مشکل جابجایی سازه به محلی دیگر و استفاده مجدد از آن در این نوع سوله وجود ندارد و  قابلیت جابجایی دارد.
  • اگر سوله خرپایی به شکل اصولی و مهندسی شده ساخته شود کمترین میزان هدر رفت از لحاظ فضا ، هزینه ها ، فولاد و حتی نیروی انسانی را خواهیم داشت .

سوله خرپایی انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کاربری های متفاوت مناسب است . بنابراین در صورت داشتن یک مشاوره خوب می توانید بدون محدودیت از انواع مختلف سوله خرپایی برای کاربردهای متفاوت استفاده کنید. 


کاربردهای سوله خرپایی
با توجه به تمام نکاتی که در رابطه با سوله خرپایی گفته شد اکنون برای جمع بندی بهتر است نگاهی هم به کاربردهای سوله خرپایی داشته باشیم و موارد کاربرد آن را قدری بیشتر بشناسیم . گرچه طیف کاربری سوله خرپایی بسیار زیاد است در اینجا در حالت کلی به آنها اشاره می کنیم :

ساختمان های صنعتی
انبار و سردخانه
پارکینگ  و تعمیرگاه ماشین های سبک و سنگین
کارگاه های ساختمانی
اسکان اضطراری
سالن های ورزشی و استخرها
آشیانه های هواپیما
صنایع کشتی سازی
سالن های نمایشگاهی
کمپ های نظامی
و…….

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۱۵